Spór z TSUE o Izbę Dyscyplinarną. Saryusz-Wolski: ustępstwa nic nie dadzą

- TSUE stawia zaporowe warunki, tu chodzi nie o praworządność, ale o zmianę rządu na posłuszny - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.

2022-02-05, 17:43

Spór z TSUE o Izbę Dyscyplinarną. Saryusz-Wolski: ustępstwa nic nie dadzą
Jacek Saryusz-Wolski. Foto: PR24/J. Popławski

W czwartek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że złoży w Sejmie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Propozycja zakłada między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i powołanie w jej miejsce nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

"TSUE chce tak naprawdę podporządkowania polskiego sądownictwa"

Jacek Saryusz-Wolski komentował spór z Trybunałem Sprawiedliwości UE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Bruksela chce bardzo dużo, uznania nadrzędności rozstrzygnięć Trybunału, i tak naprawdę podporządkowania polskiego sądownictwa. TSUE chce przyznania przez Polskę, że ta będzie uznawała w tej dziedzinie kompetencje, które są pozatraktatowe - stwierdził.

- To nie tylko rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej, ale faktyczna likwidacja procedury dyscyplinarnej, z przywróceniem sędziów, przydaniem prawa sędziom do oceniania legalności powołania innych sędziów, co oznacza anarchię, wyłączenie poza porządek prawny i konstytucyjny polskich sądów - dodał.

"Tu chodzi nie o praworządność, ale o zmianę rządu na posłuszny"

Jak ocenił europoseł, warunki, jakie stawia TSUE Polsce, są zaporowe. - Tu chodzi o coś więcej, o superpaństwo UE. Na przykładzie Polski przeprowadza się ten eksperyment. Jeśli nie sądy, to będzie to coś innego, w przypadku Węgier jest to edukacja, ale cel jest ten sami, podporządkowanie sobie wybranych państw członkowskich, po to, aby inni nie mogli oponować w różnych dziedzinach, które nie są kompetencyjnie i traktatowo przynależne UE - zaznaczył.

REKLAMA

"W tle sporu jest superpaństwo"

- Zamysł jest ustrojowy, w tle jest superpaństwo, tutaj żadne ustępstwa niczego nie dadzą, co więcej, zachęcają one do eskalacji. Doświadczyliśmy tego, ustępowaliśmy w dobrej wierze, licząc na gentlemen's agreement, chociażby na wywiązywanie się z konkluzji grudniowych 2020 r. na temat mechanizmu praworządności. Zostało to złamane w sposób brutalny, jeżeli nie położy się temu kresu, nasze prawa będą nadal łamane - argumentował Jacek Saryusz-Wolski.

Posłuchaj

Jacek Saryusz-Wolski o sporze wokół reformy sądownictwa w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 19:20
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

14 lutego 2020 r. weszła w życie nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. rozszerzyła odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadziła zmiany w procedurze wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego. KE uznając, że przepisy naruszają prawo Unii, wniosła w kwietniu 2021 r. do TSUE skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Komisja wystąpiła też z wnioskiem o zarządzenie wobec Polski środków tymczasowych.

Na początku września Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie tej decyzji TSUE. 

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Jacek Saryusz-Wolski

Data emisji: 05.02.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 16.36

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej