more_horiz

Jan Rulewski: należy doprowadzić do tego, żeby komisja ds. inwigilacji na pewno powstała

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 15:43
- Należy posunąć się o oczko dalej i nie tylko domniemywać powstanie komisji, ale także - w imieniu opinii publicznej - doprowadzić do tego, żeby ona na pewno powstała - powiedział Jan Rulewski, odnosząc się do porozumienia opozycji ws. powołania sejmowej komisji ds. inwigilacji.
Jan Rulewski: należy doprowadzić do tego, żeby komisja ds. inwigilacji na pewno powstała
Jan Rulewski: należy doprowadzić do tego, żeby komisja ds. inwigilacji na pewno powstałaFoto: PR24/MR

W czwartek odbyło się spotkanie ws. powołania komisji śledczej ds. inwigilacji. Jak przekazano, jej działalność miałaby obejmować lata 2005-2021. Po debacie odbyła się konferencja prasowa, po której Paweł Kukiz złożył u marszałek Sejmu wniosek ws. powołania komisji, pod którym podpisali się także przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Porozumienia, PPS oraz Konfederacji.

Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL Jan Rulewski odnosząc się do tej sprawy, powiedział, że "należy posunąć się o oczko dalej i nie tylko domniemywać powstanie komisji, ale także - w imieniu opinii publicznej - doprowadzić do tego, żeby ona na pewno powstała".

- Nawet jeśli uda się krokami politycznymi storpedować jej powołanie czy sprawczość, to przecież są organizacje wymiaru sprawiedliwości - zwłaszcza badające sprawy praw człowieka, a tu mamy do czynienia z takim naruszeniem - które niezależnie od działań w Polsce ten temat przejmą - skomentował.

Rulewski: mam nadzieję, że ta sprawa nie uschnie

Jak wskazał, sprawa inwigilacji jest "niejednorodna". - Mamy tutaj do czynienia z działaniami naruszającymi prawa człowieka, co jest opisane w art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Niewątpliwie coś w tej kwestii nastąpiło - powiedział.

Gość audycji zauważył, że na razie nikt nie jest w stanie wskazać, kto naruszył przepisy, jednak - jak zaznaczył - zostały one złamane "wobec osób, do których nasze państwo oraz inne struktury na świecie nie zgłaszały żadnych zastrzeżeń w kwestiach porządku, moralności czy naruszeń prawa".

Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL wyraził także nadzieję, że nawet jeśli działalność komisji śledczej okaże się "sprawą polityczną", to ze względu na szeroki zakres podsłuchów kwestia ta "nie uschnie i nie zakończy się polityczną rzeźnią, tylko zostanie przejęta przez inne instytucje na świecie".

Posłuchaj
14:19 PR24_mp3 2022_02_12-13-33-29.mp3 Jan Rulewski o porozumieniu opozycji ws. powołania sejmowej komisji ds. inwigilacji ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także: 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Jan Rulewski (działacz opozycji antykomunistycznej w PRL)

Data emisji: 12.02.2022

Godzina emisji: 13.32

ng

Zobacz także

Zobacz także