more_horiz

Tarcza Antyinflacyjna. Mariusz Adamiak: bez niej poziom inflacji byłby dwucyfrowy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 12:55
- Prognozy mówiły o wzroście inflacji do poziomu nawet 10 proc. Więc wzrost do 9,2 proc. to dobra informacja. Ponadto mamy niemal na pewno do czynienia ze szczytem inflacji, w kolejnych miesiącach powinna ona być niższa - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Adamiak (PKO BP).
Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że tarcza antyinflacyjna powinna zostać przedłużona do końca roku.
Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że tarcza antyinflacyjna powinna zostać przedłużona do końca roku.Foto: Maria Sbytova/ Shutterstock

Ceny towarów i usług w styczniu wzrosły o 9,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia były wyższe o 1,9 proc.

"Inflacja prawdopodobnie będzie stopniowo maleć"

Mariusz Adamiak przypominał, że w lutym wchodzą w życie kolejne rozwiązania tarczy antyinflacyjnej, które powinny obniżyć wskaźnik inflacji o około 2 pkt. procentowe, zatem odczyt za luty powinien być zbliżony do 7 proc. - Później inflacja prawdopodobnie się ustabilizuje i będzie stopniowo maleć, będzie to zależało także od tego, jak na rynkach światowych będzie zachowywała się ropa, gaz czy żywność. Zaś w drugiej połowie roku także od tego, jak szybko będą wycofywane kolejne elementy tarczy antyinflacyjnej, z tym zastrzeżeniem, że jeśli inflacja nie będzie ustępowała w miarę szybko, elementy tego programu będą kontynuowane - zaznaczył gość audycji.

"Proces podnoszenia stóp procentowych będzie kontynuowany"

- Gdyby nie ta pierwsza tarcza antyinflacyjna wskaźnik inflacji byłby dwucyfrowy. Inflacja nadal jest wysoka, więc proces podnoszenia stóp procentowych będzie kontynuowany. Stopy wzrosną jeszcze o co najmniej jeden punkt procentowy. To, że inflacja jest niższa, niż wcześniejsze obawy, być może spowoduje, że ostateczny poziom, do którego dojdą stopy procentowy, będzie niższy, niż zakładają pesymistyczne scenariusze - stwierdził Mariusz Adamiak.

Posłuchaj
22:36 PR24_mp3 2022_02_16-11-34-06.mp3 Mariusz Adamiak o rozwiązaniach tarczy antyinflacyjnej 2.0 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

GUS podał też dane na temat tempa wzrostu naszej gospodarki w IV kwartale. Z szybkiego szacunku wynika, że w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku PKB wzrósł o 7,3 procent.

Komisja Europejska prognozuje, że łączny wzrost PKB Polski w latach 2020-2023 wyniesie 13,2 proc. Będzie to najwyższy wzrost w Unii Europejskiej.

Czytaj także:

W ramach tarczy antyinflacyjnej został obniżony VAT na paliwo - do 8 proc., na żywność - do 0 proc., a także na gaz - do 0 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.), na prąd - do 5 proc. (obniżka z 23 do 5 proc.) i na ciepło - do 5 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość:  Mariusz Adamiak

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 14.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem