"Mogą być budowane po to, by ogrzewać całe kompleksy miast". Tomasz Jackowski o małych reaktorach
- Reaktory o małej mocy mogą zastępować kotły węglowe, czy gazowe i w ten sposób mogą zmniejszać produkcję gazów cieplarnianych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Jackowski z Fundacji Zygmunta Zaleskiego.
2022-02-18, 21:33
- Reaktory o małej mocy to pomysł, który powstał kilka lat temu. Jest pięć wstępnych umów podpisanych przez polskie firmy na różnego rodzaje reaktorów. Te reaktory mogą dostarczać ciepło i energię do mieszkańców, a poza tym mogą być budowane po to, by ogrzewać całe kompleksy miast - wyjaśnił Tomasz Jackowski.
"Lokalizacji będzie więcej"
Rząd podkreśla duże znacznie podpisania przez KGHM kontraktu z amerykańską spółką NuScale na budowę małych elektrowni atomowych. Przypomina również, że umowę na "mały atom" podpisał też PKN Orlen.
"Spółki KGHM i Orlen uzyskują poprzez współpracę ze swoimi amerykańskimi partnerami dostęp do nowych technologii, na czym skorzysta Polska gospodarka" - powiedział wiceminister Maciej Małecki.
REKLAMA
- One mogą zastępować kotły węglowe, czy gazowe i w ten sposób zmniejszać produkcję gazów cieplarnianych. Jeżeli poważnie podchodzimy bowiem do przekształcaniu źródeł energii, to ich lokalizacji będzie więcej, nie tylko nad morzem - wyjaśnił Tomasz Jackowski z Fundacji Zygmunta Zaleskiego.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Tomasz Jackowski z Fundacji Zygmunta Zaleskiego
Data emisji: 18.02.2022
Godzina: 20:33
REKLAMA
REKLAMA