Wojna na Ukrainie. Prof. Grosse: kubeł zimnej wody dla dużej części zachodnich elit

- Miejmy nadzieję, że ze strony polityków z zachodniej Europy, przede wszystkim z Francji i Niemiec, będą nie tylko słowa potępienia, zszokowania czy zdziwienia, ale również zmiana polityki - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista UW. Gościem audycji był także dr Piotr Łuczuk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

2022-02-25, 10:48

Wojna na Ukrainie. Prof. Grosse: kubeł zimnej wody dla dużej części zachodnich elit

Audycja, którą poprowadził Antonii Opaliński, została poświęcona inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. 

"Zmiana polityki"

Widać, że bardzo duża część polityków jest zszokowanych, zwłaszcza na zachodzie Europy. Trudno uwierzyć w to, co się stałopowiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Dodał, że "polscy politycy przez długi czas, począwszy od prezydenta Kaczyńskiego, ostrzegali przed agresją Rosji, która może osiągnąć bardzo radykalne formy".

- Dzisiaj się to ziściło. Miejmy nadzieję, że będą nie tylko słowa potępienia, zszokowania czy zdziwienia ze strony polityków z zachodniej Europy, a przede wszystkim Francji i Niemiec, ale również zmiana polityki. Myślę tutaj nie tylko o sankcjach, bo jesteśmy już po pierwszej turze sankcji, które zostały nałożone we wtorek - mówił europeista UW.

- Powiedzmy sobie szczerze: te sankcje - pomimo tego, że w Europie Zachodniej przedstawiciele UE podkreślają, że są one bardzo daleko idące - w praktyce nie są drastyczne dla Rosji. Rosja przygotowała się na tego rodzaju działania. Przygotowała swoją gospodarkę - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

W jego ocenie to, co dzieje się teraz na Ukrainie, to "kubeł zimnej wody dla dużej części elit zachodniej Europy, ale też i społeczeństw zachodnioeuropejskich, z korzyścią dla pewniej konsolidacji wokół relacji transatlantyckich i NATO".

"Cyberwojny można było uniknąć"

Z kolei dr Piotr Łuczuk dodał, że "dziś wydaje się nam, że tej cyberwojny można było uniknąć, ale przede wszystkim można było się lepiej przygotować na ten konflikt zbrojny, także w cyberprzestrzeni". - My cały czas jesteśmy bardzo podatni na wszelkiego rodzaju ataki, kampanie informacyjne. Nie my jako państwo, ale my jako statystyczny Kowalski, użytkownik internetu, smartfonu czy jakiegokolwiek innego urządzenia podłączonego do sieci - powiedział.

Dodał, że agresor prowadzi działania na różnych polach. - Jednym z tych elementów są właśnie działania cyberwojenne. Nie chodzi tutaj tylko o cyberataki, które oczywiście też mają miejsce, ale przede wszystkim o wywołanie chaosu, paniki, doprowadzenie wręcz do anarchii. Czyli wszystkie blokady usług teleinformatycznych, utrudnienie w korzystaniu z bankomatów, stacji paliw - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Czytaj więcej:

Posłuchaj

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: powiedzmy sobie szczerze te sankcje pomimo tego, że w Europie Zachodniej przedstawiciele UE podkreślają, że są one bardzo daleko idące, to w praktyce nie są one bardzo drastyczne dla Rosji (Temat dnia/Polskie Radio 24) 23:07
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista UW), dr Piotr Łuczuk (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 24.02.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 22.06

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej