Wojna na Ukrainie. Prof. Grosse: kubeł zimnej wody dla dużej części zachodnich elit
- Miejmy nadzieję, że ze strony polityków z zachodniej Europy, przede wszystkim z Francji i Niemiec, będą nie tylko słowa potępienia, zszokowania czy zdziwienia, ale również zmiana polityki - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista UW. Gościem audycji był także dr Piotr Łuczuk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
2022-02-25, 10:48
Audycja, którą poprowadził Antonii Opaliński, została poświęcona inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.
"Zmiana polityki"
- Widać, że bardzo duża część polityków jest zszokowanych, zwłaszcza na zachodzie Europy. Trudno uwierzyć w to, co się stało - powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Dodał, że "polscy politycy przez długi czas, począwszy od prezydenta Kaczyńskiego, ostrzegali przed agresją Rosji, która może osiągnąć bardzo radykalne formy".
- Dzisiaj się to ziściło. Miejmy nadzieję, że będą nie tylko słowa potępienia, zszokowania czy zdziwienia ze strony polityków z zachodniej Europy, a przede wszystkim Francji i Niemiec, ale również zmiana polityki. Myślę tutaj nie tylko o sankcjach, bo jesteśmy już po pierwszej turze sankcji, które zostały nałożone we wtorek - mówił europeista UW.
- Powiedzmy sobie szczerze: te sankcje - pomimo tego, że w Europie Zachodniej przedstawiciele UE podkreślają, że są one bardzo daleko idące - w praktyce nie są drastyczne dla Rosji. Rosja przygotowała się na tego rodzaju działania. Przygotowała swoją gospodarkę - stwierdził gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
W jego ocenie to, co dzieje się teraz na Ukrainie, to "kubeł zimnej wody dla dużej części elit zachodniej Europy, ale też i społeczeństw zachodnioeuropejskich, z korzyścią dla pewniej konsolidacji wokół relacji transatlantyckich i NATO".
"Cyberwojny można było uniknąć"
Z kolei dr Piotr Łuczuk dodał, że "dziś wydaje się nam, że tej cyberwojny można było uniknąć, ale przede wszystkim można było się lepiej przygotować na ten konflikt zbrojny, także w cyberprzestrzeni". - My cały czas jesteśmy bardzo podatni na wszelkiego rodzaju ataki, kampanie informacyjne. Nie my jako państwo, ale my jako statystyczny Kowalski, użytkownik internetu, smartfonu czy jakiegokolwiek innego urządzenia podłączonego do sieci - powiedział.
Dodał, że agresor prowadzi działania na różnych polach. - Jednym z tych elementów są właśnie działania cyberwojenne. Nie chodzi tutaj tylko o cyberataki, które oczywiście też mają miejsce, ale przede wszystkim o wywołanie chaosu, paniki, doprowadzenie wręcz do anarchii. Czyli wszystkie blokady usług teleinformatycznych, utrudnienie w korzystaniu z bankomatów, stacji paliw - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
- "Próbowano zaatakować rządowe serwery". Janusz Cieszyński o cyberbezpieczeństwie
- Bruksela: trwa nadzwyczajny szczyt unijny ws. sankcji za napaść na Ukrainę
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista UW), dr Piotr Łuczuk (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)
Data emisji: 24.02.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
nj
REKLAMA