"Historia staje się żywym doświadczeniem". Karol Nawrocki w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Dziś to co studiujemy od lat, historia i zapis minionej rzeczywistości, staje się żywym ciałem, żywym doświadczeniem naszych ukraińskich sąsiadów - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Nawrocki, prezes IPN.
2022-03-01, 16:09
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość": podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu najbliższych współpracowników. Święto zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.
Na antenie Polskiego Radia 24 do obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w perspektywie wojny na Ukrainie odniósł się prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Jak wskazał Karol Nawrocki, "jest przekonany, że jak nigdy dotychczas, przynajmniej w wieku osób urodzonych w latach 80-tych, ale też we wcześniejszych dekadach, doświadczenie wojny, doświadczenie żołnierzy podziemia antykomunistycznego, żołnierzy niezłomnych, żołnierzy wyklętych, nie było tak żywym przykładem".
Sekwencja działań
- Wszystkie sekwencje działań rosyjskiego imperializmu oddają w sposób niemal stuprocentowy to, co działo się w związku z inwazja sowiecką w roku 1939, ale także oddają działania przeciw żołnierzom podziemia antykomunistycznego - ocenił.
Jak podkreślił, "dziś to co studiujemy od lat, historia i zapis minionej rzeczywistości, staje się, niestety, co muszę dodać, żywym ciałem, żywym doświadczeniem naszych ukraińskich sąsiadów".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Karol Nawrocki, prezes IPN
Data emisji: 01.03.2022
Godzina emisji: 15.34
REKLAMA
jb
REKLAMA