more_horiz

Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska: Rosji będzie na rękę wszystko, co generuje chaos i niepewność

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 13:44
- Rosja umacniała swoje wpływy na Zachodzie w różny sposób: poprzez uzależnienie ekonomiczne od surowców, ale i działania z zakresu PR czy wprowadzanie na różne szczeble osób, które lobbowały na jej rzecz - mówiła w Polskim Radiu prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Wojna na Ukrainie doprowadzi do obniżenia tempa wzrostu PKB w Czechach, Rumunii i na Węgrzech ze względu na spadek eksportu do Rosji, na Białoruś i Ukrainę oraz zaburzenia w łańcuchach dostaw  wynika z poniedziałkowego komentarza banku Credit Agricole
Wojna na Ukrainie doprowadzi do obniżenia tempa wzrostu PKB w Czechach, Rumunii i na Węgrzech ze względu na spadek eksportu do Rosji, na Białoruś i Ukrainę oraz zaburzenia w łańcuchach dostaw – wynika z poniedziałkowego komentarza banku Credit AgricoleFoto: shutterstock.com

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w lutym o 8,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W cenach bieżących była wyższa o 16,5 proc, licząc rok do roku. W lutym wzrost sprzedaży detalicznej odnotowano w większości grup towarowych.

Inflacja w lutym wyniosła 8,5 proc., licząc rok do roku. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny. Polski Instytut Ekonomiczny ocenia, że lutowe dane nie odzwierciedlają jeszcze skutków rosyjskiej agresji. Zdaniem ekspertów PIE w przyszłym miesiącu wzrost cen znacząco przyspieszy, a w kwietniu inflacja będzie dwucyfrowa.

"Najgorszym doradcą jest panika"

Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska komentowała dane dotyczące produkcji i inflacji. - Ceny nie będą rosły bez przerwy, w pewnym momencie zaczną spadać. Taka jest istota wolnego rynku. Jeżeli rosną ceny, jest to zachęta dla producentów, by więcej wytwarzać, gdy zaś podaż rośnie szybciej niż popyt, to ceny spadają, to normalny koniekturalny cykl nieodłączny od wolnorynkowej gospodarki (…). Trzeba mieć na uwadze, że sytuacja się zmienia, dotyczy to także kursów walut. Przez moment była panika, ludzie rzucili się do banków, wycofywali złotego, by zamieniać go na inne waluty, za chwilę po interwencji NBP kurs się obniżył. Zawsze trzeba dostosowywać zachowania do swojej indywidualnej sytuacji, a najgorszym doradcą jest panika - zauważyła.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Ekspert odniosła się również do zachowań rynków finansowych po agresji Rosji na Ukrainę. - Niepewność to syndrom, który cechuje obecne czasy, narastanie niepewności było związane m.in. z kolejnymi rewolucjami przemysłowymi (…), ale zarówno pandemia, jak i wojna zwiększają tę niepewność. Żaden inwestor nie będzie inwestował, gdy nie wie, czy nie dojdzie do wojny czy ataku, to nieuchronnie rzutuje na decyzje - zaznaczyła gość audycji.

- Rosji będzie na rękę wszystko, co będzie generowało jakiś chaos, niepokój czy niezadowolenie społeczne w krajach, które ponoszą konsekwencje napaści na Ukrainę. Im gorzej w Polsce, tym lepiej dla Rosji. System propagandowy Rosji nie zniknął, świat Zachodu odwrócił się od Rosji, ale to nie oznacza, że tak łatwo możemy zlikwidować te wpływy, które były kształtowane co najmniej od 1992 roku - mówiła prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska.

Posłuchaj
21:50 PR24 2022_03_21-11-08-26.mp3 Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska o gospodarczych skutkach wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska 

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także