more_horiz

Embargo na rosyjskie węglowodory. Marszałkowski: na pewno mocno zaboli kremlowski budżet

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 15:42
Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert.pl), wpływ surowców energetycznych na kreowanie rosyjskiej polityki jest znaczący. - Uderzenie właśnie w ten element i nałożenie całkowitego embarga na węglowodory na pewno mocno zaboli kremlowski budżet - ocenił.
Mariusz Marszałkowski: embargo na węglowodory na pewno mocno zaboli kremlowski budżet
Mariusz Marszałkowski: embargo na węglowodory na pewno mocno zaboli kremlowski budżetFoto: Andrei Stepanov/Shutterstock

W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział całkowitą rezygnację Polski z rosyjskich węglowodorów. - Przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskiej ropy, gazu i węgla. Ten plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie - wskazał szef rządu.

Mariusz Marszałkowski skomentował na antenie Polskiego Radia 24 kwestię zapowiadanych zmian. Jak wskazał, "po decyzjach zarówno rządu polskiego, jak i państw bałtyckich widać, że kraje zmierzają w kierunku praktycznie całkowitego uniezależnienia się lub dywersyfikacji źródeł energii od Rosji". - To znaczy, że przynajmniej większość państw europejskich dojrzała do decyzji, żeby jednak te surowce energetyczne porzucić ze względu na to, że są one taką siłą napędową rosyjskiej agresji - powiedział.

Jak zaznaczył, nie chodzi tylko o kwestię Ukrainy, ale "ogólnie o politykę zagraniczną Rosji", która "przez lata pokazywała, że za nic ma traktaty międzynarodowe i suwerenną wolę narodów do samostanowienia". - W rosyjskiej nomenklaturze i retoryce to samostanowienie jest wypadkową tego, jaką politykę wobec danych państw prowadzi Moskwa - wyjaśnił ekspert.

- Widzieliśmy to na przykładzie Białorusi, państw Azji Centralnej, a teraz - i w zasadzie od wielu lat - widzimy na przykładzie Ukrainy i ta wojna jest takim efektem - i zarazem punktem kulminacyjnym - rosyjskiej polityki wobec sąsiadów - skomentował.

"Embargo na pewno mocno zaboli kremlowski budżet"

Gość audycji wskazał zarazem, że surowce są bardzo ważnym elementem w kreowaniu rosyjskiej polityki. Jak dodał, 37 proc. wpływów budżetowych Kremla do państwowej kasy pochodzi właśnie z tytułu eksportu węglowodorów - ropy, gazu i węgla. Zaznaczył ponadto, że nie wlicza się do tego innych surowców, czyli między innymi stali, miedzi czy srebra.

- Wpływ surowców energetycznych jest znaczny i uderzenie właśnie w ten element i nałożenie całkowitego embarga na rosyjskie surowce na pewno mocno zaboli kremlowski budżet - podkreślił gość audycji.

Posłuchaj
22:27 PR24_mp3 2022_04_03-14-37-30.mp3 Mariusz Marszałkowski o skutkach całkowitej rezygnacji Polski z rosyjskich węglowodorów ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

Więcej w nagraniu.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert.pl)

Data emisji: 3.04.2022

Godzina emisji: 14.37

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem