more_horiz

Cyberzagrożenia ze strony Rosji. "Możemy mieć do czynienia z tykającą bombą"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 21:03
- Od jakiegoś czasu słyszymy o cyberwojnie i działania przenoszą się w przestrzeń wirtualną. Myślę, że na tym polu Rosja przygotowywała się bardzo długo - oceniła na antenie Polskiego Radia 24 Mariola Więckowska (LexDigital). Jak dodała, możemy mieć do czynienia z "tykającą bombą, która może zostać uruchomiona w najmniej dogodnym dla nas momencie".
Ekspert o cyberzagrożeniach ze strony Rosji: możemy mieć do czynienia z tykającą bombą
Ekspert o cyberzagrożeniach ze strony Rosji: możemy mieć do czynienia z tykającą bombąFoto: Song_about_summer/Shutterstock

Mariola Więckowska opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 o cyberbezpieczeństwie oraz skomentowała zagrożenia, jakie mogą pojawić się w sieci, w kontekście wojny na Ukrainie. Odniosła się także do informacji Google o tym, że rosyjscy hakerzy próbowali niedawno przeniknąć do sieci NATO oraz sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej.

Jak wskazała, bardzo często nie jesteśmy świadomi tego, że zostaliśmy zaatakowani przez hakerów oraz że pobrano nasze informacje. Dodała, że średni czas wykrycia cyberataku wynosi 191 dni, więc skutki tych działań mogą zostać znacznie odwleczone w czasie. - Dopiero po jakimś czasie może się okazać, że jednak ktoś uzyskał dostęp do naszej skrzynki czy konta, nasze dane zostały ujawnione i mogą być wykorzystywane w sposób nielegalny - wyjaśniła. Zaznaczyła też, że hakerzy najpierw zbierają informacje, ustalają scenariusz i wybierają, kto będzie celem ich ataku.

Gość audycji podkreśliła także, że w dużych akcjach zazwyczaj możemy odnaleźć drugie dno. - Bardzo często skupiamy się na tych miejscach, gdzie już widzimy, że coś się dzieje. Są firmy, które monitorują całościowy ruch w internecie i wykrywają te anomalie. Natomiast - co jest bardziej niebezpieczne - za atakami często idą jakieś dodatkowe działania, które w szumie informacji są gubione, a mogą mieć niestety bardzo negatywne skutki - powiedziała.

"Możemy mieć do czynienia z tykającą bombą"

Ekspert odniosła się także do kwestii tego, w jaki sposób Rosja radzi sobie z prowadzeniem wojny w cyberprzestrzeni. - Proszę zobaczyć, jak świat się zmienia - od jakiegoś czasu słyszymy o cyberwojnie i działania przenoszą się w przestrzeń wirtualną. Myślę, że na tym polu Rosja przygotowywała się bardzo długo. Widzieliśmy wcześniej szereg ataków, które zostały przyblokowane - tłumaczyła.

Jak wskazała, obecnie bardzo trudno jest zweryfikować, jaki te działania będą miały wpływ na kraje oraz społeczności. Wskazała, że możemy mieć do czynienia z "tykającą bombą, która może zostać uruchomiona w najmniej dogodnym dla nas momencie". - Wiemy, że ta siła informacji, która jest w internecie oraz możliwość dotarcia do bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie, może spowodować to, że propaganda i informacje, które zostały przechwycone na nasz temat, mogą zostać wykorzystane przeciwko nam - wskazała.

- Dlatego - szczególnie teraz - myśląc o swoich danych i o tym, jak często i chętnie przekazujemy informacje o tym, co robimy, gdzie jesteśmy, jakie filmy lubimy oglądać, jakiej muzyki słuchać, jakie mamy poglądy czy gdzie się znajdujemy, powinniśmy myśleć o tym, że te dane przekazane do internetu mogą być wykorzystane przeciwko nam - podkreśliła.

Posłuchaj
24:07 PR24_mp3 2022_04_03-19-06-00.mp3 Mariola Więckowska o cyberatakach oraz o bezpieczeństwie w sieci ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

Więcej w nagraniu.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Mariola Więckowska (LexDigital)

Data emisji: 3.04.2022

Godzina emisji: 19.06

ng

Zobacz także

Zobacz także