more_horiz
Wiadomości

Brawurowa akcja Anonymous. Włamali się do drukarek tysięcy Rosjan. Mieli jedno zadanie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 10:53
Hakerzy grupy Anonymous włamali się do drukarek tysięcy Rosjan. Za ich pośrednictwem przesłali im komunikaty o kłamstwach putinowskiego reżimu oraz instrukcje, jak bronić się przed propagandą, poprzez zainstalowanie specjalnego oprogramowania.
Anonymous włamał się do drukarek tysięcy Rosjan, by ujawnić kłamstwa putinowskiej propagandy
Anonymous włamał się do drukarek tysięcy Rosjan, by ujawnić kłamstwa putinowskiej propagandyFoto: twitter/@YourAnonNews, Shutterstock/Gorodenkoff

Jak przekazało Anonymous w tweecie, w ramach akcji wydrukowano dotąd ponad 100 tys. kopii oświadczeń nawołujących do niedawania wiary kremlowskiej wersji wojny na Ukrainie. "Obywatele Rosji, działajcie teraz, by powstrzymać terrorystów. Putin zabija tysiące ludzi na Ukrainie" - napisano.

W oświadczeniu, cytowanym przez amerykański portal International Business Times (IBT), podkreślono również, że w wojnie rozpętanej przez Władimira Putina chodzi o "granice i strach przed Zachodem", a nie o Ukrainę. Zauważono, że "kawałek papieru i atramentu to mała cena za krew niewinnych". Zachęcono również Rosjan, by walczyli o swoje "dziedzictwo i honor, by obalili skorumpowany system Putina, który kradnie z waszej kieszeni".

Rozmówca IBT, haker posługujący się na Twitterze pseudonimem DepaixPorteur, który brał udział w akcji, powiedział, że na zhakowanych urządzeniach wydrukowano również instrukcję instalacji darmowego oprogramowania Onion Router, dzięki któremu - wskazał - Rosjanie mogą uzyskać dostęp do "prawdziwych mediów" i obejść rosyjską cenzurę.

Dezinformacja w sieci

Państwowy instytut badawczy NASK ostrzega, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele dezinformacji i fake newsów na temat wojny na Ukrainie. Eksperci radzą krytyczne patrzenie na pojawiające się treści.

"Miejmy na uwadze, że narażeni na dezinformację jesteśmy w każdym momencie. Należy krytycznie traktować wszelkie podejrzane treści w internecie. Takie podejście pozwoli nam nie stać się narzędziem w rękach autorów akcji dezinformacyjnych - przekazała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa na administrowanym przez siebie profilu #WłączWeryfikację na Twitterze.

Jak dodano, w ostatnim czasie pojawiło się wiele dezinformacji i fake newsów na temat wojny na Ukrainie. [...] "Zgłaszajmy podejrzane profile do administracji mediów społecznościowych" - radzą eksperci z instytutu.

Czytaj także:


***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

as

as

Zobacz także

Zobacz także