more_horiz

Polska gospodarka po wybuchu wojny na Ukrainie. Łukasz Turkowski: ryzyko, ale i nowe możliwości

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 12:00
- Rolą ministerstwa jest nadzór, który powinien stworzyć jak najlepsze warunki spółkom - aktywom Ministerstwa Skarbu Państwa do tego, by się rozwijały na terenie Polski, ale też prowadziły ekspansję zagraniczną - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Turkowski, pełnomocnik ministra aktywów państwowych ds. synergii.
Poziom własności Skarbu Państwa w nowym koncernie multienergetycznym powstałym po przejęciu PGNiG przez PKN Orlen wyniesie blisko 50 proc. - powiedział w środę na konferencji prasowej wicepremier Jacek Sasin, wskazując, że dokładne dane zostaną podane po zrealizowaniu fuzji.
Poziom własności Skarbu Państwa w nowym koncernie multienergetycznym powstałym po przejęciu PGNiG przez PKN Orlen wyniesie blisko 50 proc. - powiedział w środę na konferencji prasowej wicepremier Jacek Sasin, wskazując, że dokładne dane zostaną podane po zrealizowaniu fuzji.Foto: Mat. prasowe / PKN Orlen

Prognozy wzrostu na ten rok to przeciętnie 3,5 proc. wobec 4,4 proc. przewidywanych jeszcze trzy miesiące temu. Szacunki średniej inflacji w tym roku zostały z kolei podniesione z niespełna 8 proc. do ok. 10,5 proc. – wynika z ankiety "Dziennika Gazety Prawnej" wśród ekonomistów 15 krajowych instytucji.

Łukasz Turkowski komentował sytuację, w jakiej znalazła się gospodarka Polski i Europy po wybuchu wojny na Ukrainie. - Z jednej strony konflikt za naszą wschodnią granicą sprawił, że wielu potencjalnych inwestorów wstrzymało się z decyzjami, biznes bierze pod uwagę takie czynniki ryzyka. Z drugie strony ten konflikt, a wcześniej wybuch pandemii to powód, dla którego globalny biznes musi zredefiniować globalne myślenie o łańcuchach dostaw, o tym, gdzie lokowane są krytyczne elementy produkcji - zaznaczył.

- Ta sytuacja stworzyła też nowe możliwości, wiele zależy od postawy rządzących, ale i naszego biznesu, czy skorzystamy z tej sytuacji pomimo jej zagrożeń - powiedział gość audycji. Mówił on także m.in. o szansach stojących przed Spółkami Skarbu Państwa nadzorowanymi przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, w tym o możliwościach współpracy gospodarczej z przedsiębiorstwami z Ukrainy.

Czytaj także:

Prezes Deutsche Banku Christian Sewing stwierdził, że odcięcie od rosyjskiego gazu doprowadzi do recesji w Niemczech i pojawienia się zjawiska długoterminowej inflacji - przekazała agencja Bloomberg. Największa gospodarka Europy obecnie zmaga się z gwałtownie rosnącą inflacją.

Posłuchaj
26:38 PR24_mp3 2022_04_03-22-32-47.mp3 Łukasz Turkowski o sytuacji polskiej gospodarki po wybuchu wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Piotr Nisztor

Gość: Łukasz Turkowski

Data emisji: 03.04.2022

Godzina emisji: 22.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem