Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN. Anna Zalewska: pracujemy nad nowelizacją przepisów
- Komisja Europejska chciałaby ingerować w ustrój sądownictwa. Polacy skłonni do kompromisu wbrew temu, co mówi opozycja, przedstawili projekt; pracujemy przede wszystkim nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości.
2022-04-22, 16:25
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 m.in. przedłużającą się kwestię akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.
- Aby rząd polski zrealizował wszystkie możliwe założenia i to, co było konieczne do zbudowania Krajowego Planu Odbudowy, zostały złożone odpowiednie wnioski, które są blokowane decyzją polityczną, dlatego że KE chciałaby mieć władzę poza traktatową - przypomniała Anna Zalewska.
Nowelizacją przepisów o SN
- Komisja Europejska chciałaby ingerować w ustrój sądownictwa. Polacy skłonni do kompromisu wbrew temu, co mówi opozycja, przedstawili projekt - pracujemy przede wszystkim nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedziała polityk. Jak dodała, "rzeczywiście toczą się dyskusje".
Anna Zalewska zaapelowała o jedność do posłów z Solidarnej Polski, a także do opozycji. - Musimy mówić w Polsce jednym głosem w kluczowych sprawach. Pozmieniały się priorytety, ponieważ wojna zmieniła Europę i świat, a my bardzo potrzebujemy pieniędzy nie tylko z Krajowego Planu Odbudowy, ale również na pomoc dla uchodźców. Na szali mamy dobro Polski oraz dobro Europy w obliczu wojny na Ukrainie - podkreśliła europoseł PiS.
REKLAMA
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka w przyszłym tygodniu będzie kontynuować pracę nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja przygotowana przez prezydenta przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Od obecnej nowa izba będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Prezydent proponuje, aby składała się z 11 sędziów wskazanych przez niego spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, wyłonionych wcześniej w drodze losowania na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego. Projekt przewiduje także wprowadzenie tzw. testów niezawisłości sędziowskiej.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Anna Zalewska (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 22.04.2022
Godzina: 15.33
IAR/nt
REKLAMA
REKLAMA