more_horiz

"Chcemy wspierać polskich artystów cyrkowych". Iwona Kornet o wydarzeniu "Incydent Polski 2022"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 08:10
- Wymyśliliśmy, że stworzymy konkurs na najciekawsze spektakle cyrkowe i ogłosiliśmy go jesienią ubiegłego roku. Zgłosiło się dużo ciekawych, z których wybraliśmy kilkanaście - mówiła w Polskim Radiu 24 Iwona Kornet, organizatorka wydarzenia "Incydent Polski 2022".
Iwona Kornet: chcemy wspierać polskich artystów cyrkowych.
Iwona Kornet: chcemy wspierać polskich artystów cyrkowych.Foto: Pixabay

W Lublinie odbywają się warsztaty kultury. Jest to propozycja kierowana do wszystkich miłośników sztuki cyrkowej i teatralnej. O najnowszym "dziecku" Carnavalu Sztukmistrzów i Chatki Żaka, "Incydent Polski 2022", opowiadała na antenie Polskiego Radia 24 organizatorka wydarzenia, Iwona Kornet.

- "Incydent Polski" to jest nasz nowy projekt, który dedykujemy przede wszystkim polskim artystom cyrkowym - powiedziała. - Od lat organizujemy w Lublinie festiwal cyrkowy pod hasłem Carnavalu Sztukmistrzów i jest to jedno z największych wydarzeń cyrkowych w naszym kraju poświęcone tej sztuce - wskazała.

"Dziecko Carnavalu"

Jak określiła, "Incydent jest takim troszkę dzieckiem Carnavalu". - Na Carnaval zapraszamy grupy światowe, europejskie, z ciekawymi spektaklami cyrkowymi. Bardzo też chcieliśmy zapraszać Polaków, ale brakowało nam tych ciekawych spektakli - oceniła. - Dlatego też wpadliśmy na pomysł rozwijania tego projektu, który wspierałby polskich artystów - dodała.

- Wymyśliliśmy więc, że stworzymy konkurs na najciekawsze spektakle cyrkowe i ogłosiliśmy go jesienią ubiegłego roku. Zgłosiło się dużo ciekawych, z których wybraliśmy kilkanaście - powiedziała. - Część z wybranych projektów otrzymała wsparcie w postaci takich warsztatów w formule Master Class gdzie pracowali z francuskim reżyserem - wyjaśniła.

Wskazała, że "kolejnym etapem, w którym jesteśmy teraz, są prezentacje worek in progress". - Chcemy zobaczyć, w którym kierunku zmierzają te produkcje i dlatego artyści prezentują się na dwóch scenach by otrzymać jakiś feedback, posłuchać opinii publiczności - przekazała i dodała, że "my umożliwiliśmy im to na tym etapie".

Więcej o wydarzeniu w zapisie audycji.

Posłuchaj
06:33 Kluczyńska.mp3 Iwona Kornet: chcemy wspierać polskich artystów cyrkowych (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Iwona Kornet, organizatorka wydarzenia "Incydent Polski 2022"

Data emisji: 23.04.2022

Godzina: 7.23

Zobacz także

Zobacz także