Spór o Turów przed TSUE. Rudyszyn: sprawiedliwie byłoby tę sprawę zamknąć

- Od pół roku mamy nowy rząd w Czechach, od tego czasu widać, że nasze relacje są bardzo dobre. To, co się działo wcześniej, to był spór w rodzinie, nie doszło do znaczącego pogorszenia relacji, ograniczyły się one do osoby byłego premiera, pana Babisza, on był katalizatorem tego sporu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn (Instytut Jagielloński).

2022-04-27, 14:35

Spór o Turów przed TSUE. Rudyszyn: sprawiedliwie byłoby tę sprawę zamknąć
Pod koniec października TSUE poinformował, że Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz KE kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.Foto: Shutterstock/nitpicker

Do Sądu UE wpłynęła skarga Polski o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej o potrąceniu kwot kary pieniężnej, nałożonej postanowieniem wiceprezes TSUE w sprawie dotyczącej kopalni Turów.

Rządy Czech i Polski poinformowały w lutym TSUE o zawarciu ugody w sprawie kopalni Turów. Prezes Trybunału postanowił w efekcie o wykreśleniu sprawy z rejestru. Umowa przewiduje zapłatę odszkodowania dla Czech w wysokości 35 mln euro oraz przekazanie 10 mln euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych.

Piotr Rudyszyn komentował relacje polsko-czeskie w kontekście sporów o kopalnię Turów. Zwracał uwagę na znaczący wpływ byłego premiera Andreja Babisza na jego eskalację. - Mamy bardzo korzystny bilans w handlu z Czechami, to głównie produkty przemysłu chemicznego, rolniczego i budowlanego, a to branże, w których aktywny jest Babisz jako biznesmen. Prezydent Zeman był pod dużym wpływem byłego premiera, nie ukrywał sympatii do niego, ale po wyborach i zmianie rządu i powrocie do zdrowia prezydenta kilkukrotnie wskazał on, że jesteśmy największymi przyjaciółmi, zarówno wspierając Polskę, gdy broniliśmy granicy z Białorusią, jak i w późniejszej fazie - przypominał.

- Nasze relacje z premierem Czech Petrem Fialą są wręcz modelowe, przypomnę, że towarzyszył on w wyprawie premiera Słowenii, prezesa Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego do Kijowa - dodał.

REKLAMA

Gość audycji komentował sprawę zabezpieczenia nałożonego na Polskę w sprawie Turowa przez TSUE. - Ważne, że w sprawie Turowa Czesi są po naszej stronie, twierdzą, że na dzień dzisiejszy sytuacja jest zamknięta, a ich prawa wynikające z tej ugody są zabezpieczone, zarówno jeżeli chodzi o kwestie majątkowe, jak i ochronę środowiska - zauważył i dodał, że w dyskusji z TSUE jesteśmy "w prawie", spór został rozstrzygnięty, obie strony doszły do porozumienia.

- Sprawiedliwie byłoby sprawę Turowa zamknąć, wydarzyła się, ale Polacy doszli do porozumienia z Czechami. Dziś nie pojawiłaby się skarga Czech do TSUE, ze względu na nasze dobre relacje zostałaby rozwiązana pomiędzy rządami czy ministrami środowiska - podkreślał.

Posłuchaj

Piotr Rudyszyn o sporze wokół kopalni Turów (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 12:45
+
Dodaj do playlisty

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni w ramach tzw. środka tymczasowego.

Czytaj także: 

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Rudyszyn

Data emisji: 27.04.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 13.06

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej