Gaz za ruble. Dr Wojtas: niektóre państwa UE biorą udział w grze Putina

- Część państw zdecydowała się wziąć udział w grze Putina, a dzisiaj to, czego potrzebujemy, to jedność UE i całego świata zachodniego w obliczu barbarzyńskiego zagrożenia ze strony Rosji i jej prezydenta - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 dr Jarosław Wojtas (Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu). Jak dodał, decyzja niektórych państw o płatności za rosyjski gaz w rublach "jest bardzo rozczarowująca".

2022-04-29, 17:02

Gaz za ruble. Dr Wojtas: niektóre państwa UE biorą udział w grze Putina
Dr Jarosław Wojtas: decyzja niektórych państw o zapłaceniu za rosyjski gaz w rublach jest bardzo rozczarowująca. Foto: freedomnaruk/Shutterstock

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał niedawno dekret w sprawie handlu gazem z "nieprzyjaznymi krajami". Wyjaśnił, że Zachód może kupować gaz z Rosji, jeśli otworzy konta w rosyjskich bankach. W reakcji na to Komisja Europejska zapowiedziała, że taka decyzja będzie oznaczała łamanie sankcji.

Dr Jarosław Wojtas skomentował na antenie Polskiego Radia 24, że zgoda niektórych państw Wspólnoty na zapłatę za rosyjski surowiec w rublach, a także decyzja kolejnych krajów o otwarciu kont w Gazprombanku "jest bardzo rozczarowująca".

- Część państw zdecydowała się wziąć udział w grze Putina, a dzisiaj to, czego potrzebujemy, to jedność Unii Europejskiej i całego świata zachodniego w obliczu barbarzyńskiego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej i jej prezydenta. Działanie niektórych państw nie wprost jest wspieraniem Gazprombanku. Czyli można powiedzieć, że w pewnym sensie również współfinansowaniem tej wojny - ocenił.

Płatność za rosyjski gaz w rublach

Dodał, że bez względu na to, jak ważne są relacje z tymi państwami, rządy, które jednoznacznie opowiadają się za suwerennością i integralnością Ukrainy oraz są przeciwne ludobójczej wojnie, muszą cały czas podkreślać, że "tego typu decyzje nie pozostają bez konsekwencji i sprawiają ze władze Federacji Rosyjskiej po prostu czują się w pewnym sensie rozgrzeszane z tego, co się dzieje".

REKLAMA

- Wiemy bardzo dobrze, że Moskwa jest uzależniona od wpływów z surowców energetycznych i trzeba zrobić wszystko, żeby odciąć Federację Rosyjską od pieniędzy, a także, żeby rubel nie odzyskiwał strat, których doświadczył od początku wojny, bo po prostu wspiera się tym samym gospodarkę agresora i dolewa paliwa do machiny wojennej Rosji - podkreślił.

Czytaj także:

Gość audycji dodał także, że "należy ubolewać nad tym, co się stało i przekonywać te państwa, które się wahają i nie biorą udziału w solidarnej akcji odcięcia Kremla od rynków oraz strefy politycznej Zachodu, aby jednak zdecydowały się na ten krok".

Posłuchaj

Dr Jarosław Wojtas: decyzja niektórych państw o zapłaceniu za rosyjski gaz w rublach jest bardzo rozczarowująca ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 23:39
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Jarosław Wojtas (Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu)

Data emisji: 29.04.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 15:06

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej