Kontrowersje wokół Fundacji Ochrony Klimatu. Kucharczyk: sprawę z pewnością będą drążyć Amerykanie

- Wszystko na odległość śmierdzi stykiem niemieckiego biznesu i rosyjskiej polityki. USA chcąc inwestować w bezpieczeństwo w Europie, będą domagać się wyjaśnień od Niemiec - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN. 

2022-04-30, 18:15

Kontrowersje wokół Fundacji Ochrony Klimatu. Kucharczyk: sprawę z pewnością będą drążyć Amerykanie
Sekretarz generalny FDP Bijan Djir-Sarai: nieoddanie do użytku Nord Stream 2 jest słuszna. Rosja używa polityki energetycznej jako broni.Foto: Shutterstock/T. Schneider

Gość PR24 mówił o kontrowersyjnej Fundacji Ochrony Klimatu Meklemburgii - Pomorza Przedniego. O jej zamknięciu zadecydował już Landtag i premier Manuela Schwesig. Nie zgadza się z tym szef fundacji Erwin Sellering. Przedstawiciele spółki zależnej od Gazpromu, Nord Stream 2 AG, mieli bezpośredni wpływ na sporządzenie statutu fundacji.

- Pod szyldem ekologii załatwiano inne ciemne interesy o czym informowali dziennikarze niemieccy. Tłem jest współpraca agentów rosyjskich i niemieckich. Ta fundacja, jak się okazało, dostała potężny zastrzyk finansowy, idący nie w setki tysiący euro, a w miliony euro, ze strony spółki Nord Stream 2 - wyjaśnił prof. Grzegorz Kucharczyk.

"Giną dokumenty"

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig (SPD) przyznała, że utrzymywano kontakty z przedstawicielami rosyjskiej spółki, ale zaprzeczyła doniesieniom, jakoby Nord Stream 2 AG odegrał wiodącą rolę w tworzeniu fundacji. Potwierdziła natomiast, że Nord Stream 2 AG jest jej największym darczyńcą. Rosjanie wpłacili na rzecz fundacji 20 mln euro.

- Wszystko na odległość śmierdzi stykiem niemieckiego biznesu i rosyjskiej polityki. To wszystko doprowadziło wprawdzie do powołania komisji śledczej choć na poziomie parlamentu krajowego, ale już dochodzą głosy o tym, że giną ważne dokumenty. Sprawa jest jednak rozwojowa - podkreślił historyk na antenie PR24.

REKLAMA

Czytaj także:

Gość PR24 przypomniał, że na razie gazociąg Nord Stream 2 nie ruszy, bo czynnikiem bardzo poważnym w tej grze są Stany Zjednoczone. Po ataku Rosji na Ukrainę, USA zwiększają pomoc dla Ukrainy dozbrajając jej armię, a wysokość pomocy wojskowej sięgnęła 20 mld. dolarów, co w opinii historyka, wskazuje na to, że Amerykanie będą chcieli inwestować w bezpieczeństwo tego regionu Europy.


Posłuchaj

Kontrowersje wokół Fundacji Ochrony Klimatu. Kucharczyk: sprawę z pewnością będą drążyć Amerykanie ("Gość PR24") 21:42
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN

Data emisji: 30.04.2022

Godzina: 17:35  

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej