Zaskakujące wyniki sondażu - Polacy nie chcą zburzenia PKiN. Dr Urbankowski: to efekt nieznajomości historii

- Być może nie jest on odczytywany jako symbol. Ci, którzy przyglądali się jak powstaje PKiN, (później jego nazwa została zasłonięta (bardzo sprytnie - neonem), że nie widać, że pod spodem jest Stalin), mogą to traktować jako normalną budowlę. Musimy pamiętać, że Polacy nie znają swojej własnej historii - mówił w Polski Radiu 24 dr Bohdan Urbankowski (historyk, pisarz).

2022-05-01, 15:45

Zaskakujące wyniki sondażu - Polacy nie chcą zburzenia PKiN. Dr Urbankowski: to efekt nieznajomości historii
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to symbol okupacji - dr Bohdan Urbankowski . Foto: Lukas Varhol/Wikimedia Commons/lic. CC

Zdecydowana większość Polaków popiera usuwanie pomników Armii Czerwonej, które postawiono na naszych ziemiach po II wojnie światowej. Jak jednak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, poparcie dla wyburzenia Pałacu i Kultury Nauki w Warszawie jest więcej niż mizerne.

Na pytanie, czy popiera Pani/Pan wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ponad 3/4 badanych, aż 77 proc., opowiedziało się przeciwko wyburzeniu. Usunięcie sowieckiego pałacu z przestrzeni miejskiej popiera zaledwie 10 proc. respondentów.

Wyniki najnowszego sondaż skomentował dla PR 24 dr Bohdan Urbankowski, historyk, który zajął odmienne stanowisko - optuje za zburzeniem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Historyk podkreślił, że w analizie tego badania trzeba wziąć pod uwagę motyw socjologiczny. - Warszawa jest wbrew pozorom młodym miastem. Tu jest dopiero drugie pokolenie Warszawiaków. Pierwszym byli różni cwaniacy z prowincji, to byli aparatczycy partyjni, którzy ściągnęli do stolicy - dodał. 

- Tego typu pałace jak PKiN, czy jak ten w czeskiej Pradze (był mniejszy niż nasz, dlatego Czesi śmiali się z nas, że jesteśmy większymi sojusznikami Stalina) to były symbole okupacji. Tak samo jak stawione na głównych placach większych polskich miast cerkwie - zauważył. 

REKLAMA

Potrzeba reformy w edukacji 

Gość audycji wskazał na konieczność wprowadzenia zmian w nauczaniu historii, ze względu na postępującą nieświadomość u młodych Polaków. 

- Trzeba zmienić programy szkole, trzeba uczyć młodzież historii to wtedy będzie wiedziała co oznaczają takie symbole jak PKiN, skąd się wzięły, jak wyglądała historia rzekomego "wyzwalania" Polski; jeden zaborca odebrał ją drugiemu- przypomniał. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Dr Bohdan Urbankowski o dekomunizacji przestrzeni publicznej ("Temat dnia/Gość PR24") 26:00
+
Dodaj do playlisty
***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: dr Bohdan Urbankowski (historyk, pisarz)

Data emisji: 01.05.2022

Godzina emisji: 14.33

REKLAMA

wpolityce.pl/kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej