Nowa odsłona prac Leonarda da Vinci. "Dzięki temu możemy poznać życie ludzi tamtego czasu"

- W tej wystawie multisensorycznej nie tylko widzimy obrazy, słyszymy muzykę, narrację lektora. Możemy dowiedzieć się wiele o życiu Leonarda da Vinci i ludzi z tamtego okresu - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Król (organizatorka wystawy). Gościem Mai Kluczyńskiej była także Karolina Michałowska (historyk sztuki).

2022-05-08, 08:00

Nowa odsłona prac Leonarda da Vinci. "Dzięki temu możemy poznać życie ludzi tamtego czasu"
Ekspozycja będzie dostępna dla widzów do 25 czerwca 2022r.Foto: Materiał promocyjny/wystawadavinci.pl

Po raz pierwszy w Polsce ponadczasowa, niezwykle wciągająca wystawa największych dzieł i wynalazków Leonarda da Vinci zagościła w Pałacu Kultury i Nauki, w Warszawie. Ta multisensoryczna wystawa powstała dzięki współpracy historyków sztuki, twórców multimedialnych oraz inżynierów dźwięku. Prezentuje bogaty wgląd w sztukę, naukę, technologię i fascynacje da Vinci naturą.

O szczegółach projektu w PR24 mówiła Ewa Król, współorganizatorka wystawy.  

- Warto wiedzieć kim był Leonardo. Większość osób kojarzy go z genialnym naukowcem, artystą, wynalazcą. Interesowało go wiele dziedzin życia. Trzy lata temu obchodziliśmy 500. rocznicę jego śmierci. Z tego też tytułu nasza wystawa stała się częścią światowego programu obchodów tej daty - wspomniała.  

- Wystawa jest przede wszystkim multisensoryczna. To jest na pierwszym miejscu. Dodatkiem do tej nowoczesnej formy przedstawiania sztuki jest tzw. tradycyjna ekspozycja. W tej drugiej części zgromadziliśmy 64 eksponaty. Są to wynalazki, które Leonardo zaprojektował podczas swojego życia - dodała.

REKLAMA

Z kolei Karolina Michałowska, historyk sztuki wskazała na fakt, że współcześnie da Vinci jest inaczej postrzegany, niż sam by siebie chciał widzieć. 

- Dziś przede wszystkim kojarzymy Leonarda da Vinci jako autora "Mona Lisy". Sam siebie widział jednak jako naukowca, odkrywcę i wynalazcę. (...) Mamy tylko 15-20 obrazów, które możemy mu przypisać i 13 tysięcy notatek, szkiców i obserwacji naukowych, które pozostawił po sobie w swoich słynnych notesach. Nawet ta proporcja wskazuje, gdzie koncertował się jego wysiłek przez całego jego życie - przypomniała.     

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Organizatorzy wystawy dzieł Leonarda da Vinci o jej wyjątkowości ("Temat dnia/Gość PR24") 10:04
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Goście: Ewa Król (organizatorka wystawy), Karolina Michałowska (historyk sztuki) 

Data emisji: 08.05.2022

Godzina: 07.10

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej