Co oznaczał 8 maja dla Polski, a co dla Zachodu? Dr Brenda: to dwie zupełnie inne rzeczywistości
- Tego samego dnia, gdy na ulicach europejskich miast tłumy szalały z radości z powodu zakończenia wojny, partyzanci dowodzeni przez Stanisława Olszaka "Szareckiego" próbowali odbić trzech aresztowanych przez NKWD kolegów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Waldemar Brenda, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie, autor książki "Wyklęci bohaterowie. Ludzie podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach po 1945 r.".
2022-05-07, 18:00
Dla państw Europy Środkowo-Wschodniej klęska nazistowskich Niemiec nie była równoznaczna z odzyskaniem wolności. Koniec II wojny światowej oznaczał początek "czerwonego zniewolenia" i konieczność kontynuowania walki o utraconą niepodległość. W Polsce ponad sto tysięcy osób podjęło czynny opór przeciwko Związkowi Sowieckiemu i tworzonej przez Stalina komunistycznej władzy. Dla Polski wojna o niepodległość zakończyła się dopiero w 1989 r.
"Jeden totalitarny system zastąpił drugi"
- Pojęcie "wyzwolenie" jest stosowane źle i nie ma żadnego uzasadnienia w wydarzeniach historycznych. W roku 1945 na terenach Europy Środkowo-Wschodniej jeden system totalitarny ustępował, ale instalowany był drugi zbrodniczy system - komunistyczny - podkreślił dr Waldemar Brenda. Przypomniał, że Sowieci narzucali podporządkowanym krajom system polityczny, zmiany granic i ludzi, którzy sprawowali władzę w imieniu Stalina. - Te wszystkie elementy szczególnie mocno dotyczyły Polski - dodał.
Dr Brenda zwrócił także uwagę na zachowanie rzekomych "wyzwolicieli", żołnierzy Armii Czerwonej. - Gwałty, rabunki, aresztowania, wysiedlenia - wymieniał, zaznaczając, że obecnie podobne działania widzimy na Ukrainie.
REKLAMA
- Mówimy o 8 maja jako dniu zakończenia wojny w Europie, ale warto zwrócić uwagę na to, że w momencie, gdy na ulicach europejskich miast tłumy szalały z radości, tego samego dnia partyzanci dowodzeni przez Stanisława Olszaka "Szareckiego" próbowali odbić trzech aresztowanych przez NKWD kolegów - powiedział. - To są te dwie rzeczywistości - w Europie Zachodniej i u nas - które możemy wiązać z majową rocznicą - dodał.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: dr Waldemar Brenda (IPN w Olsztynie)
Data emisji: 07.05.2022
Godzina: 17.06
kp
REKLAMA
REKLAMA