more_horiz

Zamach na Jana Pawła II. Grzegorz Polak: to efekt zorganizowanych działań służb Układu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 14:38
- Możemy z największym prawdopodobieństwem powiedzieć, że ślady prowadzą do KGB, które zleciło przygotowanie zamachu bułgarskim służbom specjalnym. Śledztwo śląskiego IPN-u wykazało, że był to efekt zorganizowanych działań komunistycznych służb Układu Warszawskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Polak, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 
Zamach na jana Pawła II, 13 maja 1981, Plac św. Piotra w Rzymie
Zamach na jana Pawła II, 13 maja 1981, Plac św. Piotra w RzymieFoto: PAP/CAF

13 maja 1981 roku Mehmet Ali Agca o godz. 17.19 strzelił do Jana Pawła II. Świat zamarł w oczekiwaniu na wiadomość czy papież przeżyje. Według IPN, nie ma wątpliwości, że zamachowca inspirowały komunistyczne służby bułgarskie.

- Ali Agca był bandytą, płatnym mordercą, terrorystą. Został wykorzystany przez służby bułgarskie, a w dalszej perspektywie przez służby sowieckie. On był tutaj tylko narzędziem - podkreślił Grzegorz Polak. 

Historycy nie mają absolutnej pewności, że za zamachem stał Kreml. - Niestety brakuje tej przysłowiowej kropki nad "i" - zaznaczył gość PR24.

- Możemy z największym prawdopodobieństwem powiedzieć, że ślady prowadzą do KGB, które zleciło przygotowanie zamachu bułgarskim służbom specjalnym. Śledztwo śląskiego IPN wykazało, że był to efekt zorganizowanych działań komunistycznych służb Układu Warszawskiego - dodał Grzegorz Polak.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:36 _PR24_AAC 2022_05_14-13-34-52.mp3 Grzegorz Polak o zamachu na Jana Pawła II (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański   

Gość: Grzegorz Polak 

Data emisji: 14.05.2022

Godzina: 13.33

PR24

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II

Zobacz także

Zobacz także