more_horiz

Kuczyński: w tej fazie wojny możemy mieć do czynienia z otwarciem się Moskwy na opcję zawieszenia broni

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 16:47
- Rosjanie zdali sobie już sprawę, iż nie są w stanie zająć całego Donbasu, więc będą chcieli dotrzeć choćby do granic obwodu ługańskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. rosyjskich. 
Kuczyński: w tej fazie wojny możemy mieć do czynienia z otwarciem się Moskwy na zawieszenie broni
Kuczyński: w tej fazie wojny możemy mieć do czynienia z otwarciem się Moskwy na zawieszenie broniFoto: PAP/EPA/STR

Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosjanie kolejną dobę prowadzili ofensywę w Donbasie. Jednocześnie w okolicach Charkowa to ukraińska armia prowadziła aktywne działania. Zachodni eksperci wskazują, że w obliczu silnej obrony Ukraińców Rosjanie ograniczyli swoje plany zw. z zajęciem Donbasu.

- Nie wiem, czy najbliższy tydzień będzie decydujący, bo niedawno szef wywiadu wojskowego Ukrainy mówił, że decydujące wydarzenia nastąpią latem tego roku, i rozumiem, iż miał na myśli jakieś większe działania kontrofensywne. Rozstrzygają się obecnie losy obwodu ługańskiego, bo już nie Donbasu. Widzimy obniżanie się poziomu oczekiwań przez Moskwę, jeśli chodzi o cele militarne - powiedział Grzegorz Kuczyński.

"Otwarcie się na zawieszenie broni"

Dodał, że w związku z tym, iż coraz więcej informacji mówi o tym, że Rosjanie rezygnują z kolejnych prób zajmowania terenów na południu Ukrainy, to w tej fazie wojny - która w opinii eksperta może jeszcze trwać długo - celem będzie umocnienie zdobytych już terytoriów na południu kraju, ostateczne zdobycie Azowstalu i osiągnięcie granic obwodu ługańskiego.

- Wydaje się, że w tym momencie możemy mieć nawet do czynienia z otwarciem się Moskwy na zawieszenie broni, które obecnie nie byłoby korzystne dla Ukrainy. Nie wykluczam sytuacji, w której Władimir Putin, jeśli faktycznie jest tak, że wydolność rosyjskiej armii jest mała, kwestie wypuszczenia żołnierzy z Azowstalu potraktuje jako gest dobrej woli z jego strony i to otworzy drogę do zawieszenia broni - powiedział Grzegorz Kuczyński.

Czytaj także:

Jak informowała ukraińska wiceminister obronny Hanna Malar, nie ma zgody prezydenta Rosji Władimira Putina na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Jak powiedziała, w ratowanie ukraińskich obrońców zaangażowani są prawie wszyscy światowi przywódcy i wiele organizacji międzynarodowych.


Posłuchaj
23:37 _PR24_AAC 2022_05_16-15-06-19.mp3 Kuczyński: w tej fazie wojny możemy mieć do czynienia z otwarciem się Moskwy na zawieszenie broni ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. rosyjskich

Data emisji: 16.05.2022

Godzina: 15:06  

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem