more_horiz

Putin osobiście dowodzi na froncie? Kpt. Tomasz Badowski: wystraszony car walczy o życie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 14:40
- Oszalały ze strachu człowiek jest gotowy zrobić wiele, zwłaszcza głupich rzeczy. Osobiste dowodzenie przez Putina poszczególnymi batalionami prowadzi Rosjan do przegranej. Podobnie postępował Hitler, gdy Niemcy dostawali lanie na froncie wschodnim. Odsuwał najlepszych generałów, którzy radzili mu wycofanie wojsk lub zajęcie dogodniejszych pozycji - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, były oficer wojsk powietrzno-desantowych, spadochroniarz, uczestnik misji w Afganistanie i Iraku.
Kpt. Badowski: Hitler również odsuwał najlepszych generałów, którzy radzili mu wycofanie wojsk lub zajęcie dogodniejszych pozycji
Kpt. Badowski: Hitler również odsuwał najlepszych generałów, którzy radzili mu wycofanie wojsk lub zajęcie dogodniejszych pozycjiFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rosyjski prezydent Władimir Putin pogłębia niepowodzenia na Ukrainie, wtrącając się w podejmowanie decyzji taktycznych na niskim szczeblu - podał we wtorek brytyjski dziennik "The Times", powołując się na zachodnie źródła wojskowe. Według źródeł Putin i generał Walerij Gierasimow, szef sztabu generalnego, podejmują decyzje dotyczące działań poszczególnych oddziałów liczących zaledwie 700-1000 żołnierzy.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie ma powodów, by nie wierzyć w te informacje. - Specjaliści byli zaskoczeni, że tak wielu rosyjskich dowódców zginęło w walkach. Wynikało to ze złego przygotowania operacji w lutym i zaatakowania Ukrainy na hura, zgodnie z rosyjskim obyczajem. Gdy to nie wyszło, zaczęto wzywać do Moskwy poszczególnych dowódców, stawiano ich na baczność i rozkazywano, by na froncie zaprowadzili osobiście porządek. W przeciwnym razie mieli być aresztowani. Wystraszeni i nieprzygotowani dowódcy udawali się na front, gdzie ginęli. Niefrasobliwie korzystali też z technicznych środków łączności, byli namierzani przez Ukraińców - powiedział kpt. Tomasz Badowski.

Czytaj także:

- Wojna na Ukrainie nie układa się po myśli Rosjan. Była obliczona maksymalnie na tydzień. Wierzę, że wystraszony "car" poszedł na to, że osobiście dowodzi poszczególnymi batalionowymi grupami taktycznymi. Władimir Putin walczy o własne życie, a oszalały ze strachu człowiek jest gotowy wiele zrobić, zwłaszcza głupich rzeczy. Osobiste dowodzenie poszczególnymi batalionami prowadzi Rosjan do przegranej. Podobnie postępował Hitler, gdy Niemcy dostawali lanie na froncie wschodnim. Odsuwał najlepszych generałów, którzy radzili mu wycofanie wojsk lub zajęcie dogodniejszych pozycji - dodał były oficer wojsk powietrzno-desantowych.

Posłuchaj
23:42 PR24_AAC 2022_05_20-13-06-42.mp3 Kpt. Tomasz Badowski gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)

Drugie źródło wojskowe mówi, że w rosyjskiej armii pułkownik lub brygadier normalnie dowodziłby odpowiednikiem dwóch batalionowych grup taktycznych, z których każda liczy około 900 osób. Ale wskazuje, że rosyjskie batalionowe grupy taktyczne zostały "porozbijane", zatem "jeśli Putin wykonuje zadanie dowódcy brygady (...), to może schodzić do poziomu sił, które mogą liczyć od 700 do 1000 żołnierzy". Cytowany rozmówca porównał tę sytuację do funkcji, jaką w firmie Amazon pełni jej założyciel: "Jeff Bezos nie dostarcza ci paczek, on podejmuje decyzje strategiczne".

Jak pisze "The Times", zachodnie źródła uważają, że mikrozarządzanie wojną przez Putina może przyczyniać się do niepowodzeń militarnych w regionie Donbasu, gdzie wojskom rosyjskim nie udaje się zająć miast. Gazeta przypomina też, że Putin, były oficer KGB, ujawnił kilka lat temu, iż w czasach sowieckich dowodził batalionem artylerii, dochodząc do stopnia porucznika.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: kpt. Tomasz Badowski

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 13.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem