more_horiz

Gen. Roman Polko o dobrowolnej służbie wojskowej: atrakcyjna oferta, także finansowo

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 17:45
- Ci, którzy chcieli powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, chyba zapomnieli, co działo się, gdy mieliśmy armię, w której wojskowi wręcz sabotowali sprzęt i technikę wojskową - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, były dowódca GROM.
Od początku wojny na Ukrainie wzrosło zainteresowanie służba wojskową w Polsce
Od początku wojny na Ukrainie wzrosło zainteresowanie służba wojskową w Polsce Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

Wprowadzona Ustawą o Obronie Ojczyzny dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest - obok zawodowej i terytorialnej służby wojskowej oraz aktywnej lub pasywnej służby w rezerwie - jedną ze ścieżek, którą może wybrać osoba chcąca wstąpić w szeregi Wojska Polskiego.

Gen. Roman Polko zwracał uwagę, że zachodzi ważna zmiana w sposobie rekrutacji do armii. - Woskowe Komendy Uzupełnień i  Wojewódzkie Sztaby Wojskowe częściej blokowały niż pomagały dokonywać pozytywnego doboru - stwierdził.

- To bardzo atrakcyjną ofertą, także pod względem finansowym, (…) ale i możliwość obcowania z nowoczesną technologią, czas w armii nie będzie zmarnowany, młody człowiek ma szansę na rozwój. Dziś nie szukamy w Polsce "mięsa armatniego", takiego jak ma Putin, ale ludzi inteligentnych, którzy potrafią się posługiwać techniką i robić na niej użytek - dodał.

Gość audycji zwracał uwagę, że wiele zmieniło otwarcie się naszego wojska na kontakty międzynarodowe. - W Polsce mamy to szczęście (...), że jest dużo kandydatów by bronić ojczyzny i szkolić się w tym zakresie, nie ma potrzeba wprowadzania służby obowiązkowej. Misje w Iraku czy Afganistanie, współdziałanie z naszymi kooperantami, to że weszliśmy w NATO-wski system wartości, ma kluczowe znaczenie, żołnierz nie czuje się przedmiotowo, ale podmiotowo. Ta dobrowolna służba to umożliwia. Gdybyśmy wrócili do czasów "feudalnych", obowiązkowej służby, to i kultura organizacyjna armii mocno by na tym ucierpiała - stwierdził gen. Roman Polsko.

Posłuchaj
24:15 PR24_mp3 2022_05_21-16-35-17.mp3 Gen. Roman Polko o dobrowolnej służbie wojskowej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

W sobotę 21 maja weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny, która ma na celu m.in. zwiększenie budżetu na obronność - do co najmniej 3 proc. PKB już w roku 2023, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. W związku z zapisami ustawy rozpoczął się także nabór do nowego rodzaju służby w wojsku - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *


  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadząca: Magdalena Złotnicka

  Gość: Zbigniew Kuźmiuk

  Data emisji: 21.05.2022

  Godzina emisji: 16.35

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także

  X
  Szanowny Użytkowniku
  25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
  1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
  2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
  3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
  Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
  Rozumiem