more_horiz

Caritas wspiera uchodźców. Makuch: od 15 lat jako psycholog pomagam cudzoziemcom w ich trudnej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 11:30
- Trzeba pomagać, nigdy nie wiemy, czy w przyszłości to my nie będziemy musieli prosić o pomoc innych - mówiła w Polskim Radiu 24 Renata Makuch, psycholog z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.
Caritas pomaga uchodźcom. Makuch: od 15 lat jako psycholog pomagam cudzoziemcom w ich trudnej sytuacji
Caritas pomaga uchodźcom. Makuch: od 15 lat jako psycholog pomagam cudzoziemcom w ich trudnej sytuacjiFoto: PAP/Karina Sało

W powstałym przy ul. Towarowej 25a w Warszawie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oferowane będą: wsparcie psychologiczne, kursy językowe i wsparcie w zakresie pośrednictwa pracy. Na dwóch kondygnacjach działać będzie Caritas Polska i należące do niego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

- Centrum powstało 5 lat temu, zaczynaliśmy od doradztwa i informowania, cudzoziemcy wiele rzeczy potrafią bowiem zrobić sami, ale wielu rzeczy po prostu nie wiedzą. Później dołączyliśmy pomoc socjalną, a teraz dostaliśmy pomieszczenia i rozwijamy między innymi pomoc psychologiczną - powiedziała Renata Makuch.

"Jestem psychologiem od 15 lat"

Dodała, że cały proces polega na indywidualnym podejściu do cudzoziemca, a więc jeśli ktoś zgłasza potrzebę konkretnej rzeczy, to Centrum też jest na tę prośbę otwarte. Zawsze można do placówki zadzwonić, napisać wiadomość elektroniczną, ale najlepiej, jak dodaje gość PR24, jest przyjść do Centrum osobiście.

- Jestem psychologiem, od 15 lat pracuję z cudzoziemcami, bo kiedy kończyłam studia, to właśnie takie osoby potrzebowały bardzo pomocy. Na początku byli to ludzie z Kaukazu, ale później sytuacja na świecie zmieniała się i zaczęli trafiać do mnie także ci z Ukrainy, Białorusi, Afganistanu, a dziś osoby uciekające przed wojną na Ukrainie - mówiła Renata Makuch.

Czytaj także:

Caritas pomaga ofiarom wojny na Ukrainie. Wspiera zarówno ludzi, którzy pozostali w zaatakowanym przez Rosję kraju, jak i uchodźców docierających do Polski. Caritas Polska działa we współpracy z diecezjalnymi Caritas oraz organizacjami na Ukrainie - rzymskokatolicką Caritas-SPES oraz grekokatolicką Caritas Ukraina.


Posłuchaj
20:32 _PR24_AAC 2022_05_22-08-36-05.mp3 Caritas wspiera uchodźców. Makuch: od 15 lat jako psycholog pomagam cudzoziemcom w ich trudnej sytuacji ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: Renata Makuch, psycholog z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie 

Data emisji: 22.05.2022

Godzina: 08:36


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem