more_horiz

Bogdan Pęk: koncepcja niemiecka realizowana w Polsce przez Tuska zbankrutowała

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 10:55
- To, co mówi Tusk o prywatyzacji Lotosu, to piramidalne kłamstwo, zaprzecza temu, co czynił, gdy był realnie u władzy przez siedem lat swojego premierowania - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, komentując dyskusję o fuzji koncernów Orlen i Lotos.
W 2011 roku rząd PO-PSL planował sprzedaż Lotosu rosyjskim firmom
W 2011 roku rząd PO-PSL planował sprzedaż Lotosu rosyjskim firmomFoto: Fotophoto/Shutterstock

Rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. Z notatki ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

"To był plan zredukowania Polaków do zasobu ludzkiego"

Bogdan Pęk komentował spór o prywatyzację Lotosu oraz politykę rządów PO. - Koncepcja niemiecka realizowana w Polsce przez Tuska zbankrutowała, okazało się, że nie można oswoić zbrodniarza, który ma w genach mordowanie czy wywózki, dobrymi stosunkami gospodarczymi, a koncepcja polegająca na porozumieniu z Rosją i utworzeniu jednego obozu gospodarczego od Władywostoku do Lizbony jest utopią. Tę koncepcję realizował Donald Tusk, gdy był premierem, ze swoimi towarzyszami z PO, przy udziale PSL - stwierdził.

- Trzeba zadać tym panom pytanie, jakiej chcą Polski, czy takiej, która w ramach ładu światowego jest zdolna do samodzielnego realizowania marzeń Polaków o suwerennym państwie i podmiotowości, (…) czy sprowadzić ją do landu realizującego strategię niemieckiej IV Rzeszy, do czego narzędziem jest UE - dodał.

Gość audycji odwołał się do powstania Kongresu Liberalno-Demokratycznego oraz środowisk politycznych wywodzących się z tego ugrupowania. - Pamiętam wypowiedź Janusza Lewandowskiego: "Polacy nie będą żyli z własności, tylko z pracy". Mieści się w nim koncepcja pozbawienia polskiego narodu potencjału, który pozwalałby na sprawne rządzenie. To był plan zredukowania Polaków do zasobu ludzkiego (...). Polska miała być nie tyle państwem, co zbiorowiskiem skłóconych mieszkańców, przez dobranych w Berlinie zarządców - stwierdził.

- Cała ta grupa była stworzona za niemieckie pieniądze. Ich czołowi przedstawiciele, zwłaszcza Tusk, realizowali strategię niemiecką, a nie polską. Ta strategia niemiecka dziś, w wyniku wojny na Ukrainie, nieco osłabła - dodał.

Posłuchaj
16:13 PR24_mp3 2022_05_23-09-40-58.mp3 Bogdan Pęk o prywatyzacji koncernu Lotos (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Tusk został zapytany w środę na konferencji prasowej w miejscowości Lipie Góry (woj. lubuskie), czy za czasów gdy był premierem, rzeczywiście próbowano sprzedać Rosjanom koncern Lotos. - Kiedy pojawiały się projekty prywatyzacyjne Lotosu i niektóre oferty były związane z rosyjskimi interesami, podjąłem decyzję, żeby to zablokować; byłem premierem przez siedem lat i nie sprzedaliśmy Rosjanom ani centymetra firm energetycznych - odpowiedział Donald Tusk.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 9.40

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem