more_horiz

Światowe Forum Ekonomicznie w Davos. Maciej Wośko: o kryzysie mówi się teraz głośno

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 13:50
- Liczę na to, że forum w Davos przyniesie, jeśli nie rozwiązania, to wskaże pewne kierunki transformacji gospodarki zmian, których będziemy mogli spodziewać się w najbliższym czasie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
W szwajcarskim Davos po dwóch latach pandemicznej przerwy odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne. Polskę na kongresie będą reprezentowali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
W szwajcarskim Davos po dwóch latach pandemicznej przerwy odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne. Polskę na kongresie będą reprezentowali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych, weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Maciej Wośko zwracał uwagę na główne tematy, które mogą być w centrum zainteresowania uczestników Forum. - Wszyscy mamy świadomość, że gospodarka, ale i cały świat znalazł się w przełomowym momencie. Pandemia i skutki kryzysu pandemicznego to jeden z elementów, które sygnalizowały nam już od dwóch lat, że gospodarka będzie się zmieniać, a procesy globalizacyjne będą musiały ulec zmianie. Zaraz za pandemią przyszły kryzysy surowcowe, od 24 lutego mamy wojnę na Ukrainie i zbliżający się kryzys żywnościowy, o którym coraz głośniej się mówi. Kolejna rzecz, która pojawia się w dyskusji, to najwyższy od 30 lat poziom inflacji w niektórych krajach. Dotyczy to całego świata i wszystkich gospodarek - przypominał.

- Wszyscy liczą na to, że to w takim miejscu jak Davos padną sygnały, jak radzić sobie z inflacją, jak reagować - zaznaczył i zwracał uwagę, że o kryzysie w światowej gospodarce mówi się teraz głośno. - Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że unikniemy tych zjawisk - zaznaczył.

Posłuchaj
12:01 PR24_mp3 2022_05_23-11-07-39.mp3 Maciej Wośko o Światowym Forum Ekonomicznym w Davos (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Prezydent Andrzej Duda uda się do szwajcarskiego Davos w poniedziałek po południu. Zgodnie z zapowiedziami, jego rozmowy z przywódcami światowymi zogniskują się wokół Ukrainy i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Maciej Wośko

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 11.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem