more_horiz

Światowe Forum Ekonomiczne w cieniu wojny. Prof. Mączyńska: tegoroczne Davos nie będzie miłe

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 21:45
Rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Prof. Elżbieta Mączyńska z SGH mówiła w Polskim Radiu 24, że tegoroczne forum będzie inne niż dotąd. Jak podkreśliła, świat cechuje cykliczność i po złych okresach następują dobre, jednak tym razem nagromadzenie nieszczęść jest wyjątkowo poważne.
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa EkonomicznegoFoto: PR24

Rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. W rozmowach dotyczących najważniejszych światowych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców. Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W Polskim Radiu 24 o wyzwaniach gospodarczych i ekonomicznych czekających Polskę i świat w najbliższym czasie mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Tegoroczne Davos inne niż dotąd

Gość PR24 podkreśliła, że historię i gospodarkę cechuje cykliczność - po gorszych okresach przychodzą lepsze. A zatem po trwającym kryzysie na pewno dojdzie do poprawy. Jednakże - zauważyła - trwające "nieprawidłowości" (o ile w ogóle można użyć takiego słowa) są o wiele poważniejsze dla świata, polityki i gospodarki, niż dotychczas obserwowane.

- Myślę, że tegoroczne Davos wprawdzie odbywa się w przyjemniejszej atmosferze pięknego maja - a zwykle Światowe Formum Ekonomiczne odbywało się w styczniu - ale nie będzie to spotkanie miłe - mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Dodała, że tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne będzie inne niż dotychczasowe, bo dotąd jednak Davos kończyło się przeważnie wnioskami dość optymistycznymi. Teraz tak nie będzie.

- Będzie inne także dlatego, że po raz pierwszy nie uczestniczy Rosja - została wyeliminowana i słusznie. Jak wiadomo, w poprzednich latach w Davos rosyjski dom był najbardziej huczny, zabawowy, bogaty. Rosyjscy nowobogaccy słynęli z niebywale wystawnych przyjęć połączonych z obecnością różnego rodzaju osób, także... nieakredytowanych, np. pięknych pań. Tego nie będzie, można powiedzieć - na szczęście - podkreśliła prof. Mączyńska.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:07 PR24_mp3 2022_05_22-20-06-00_Mączyńska.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska o Światowym Forum Ekonomicznym w Davos ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (SGH)
Data emisji: 22.05.2022
Godzina emisji: 20.06

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem