more_horiz

Wystąpienie prezydenta Dudy w ukraińskim parlamencie. Talaga: przedstawił stanowisko kilkunastu krajów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 14:47
- Dobrze, że taki głos wybrzmiał, dobrze, że Ukraińcy nie mają poczucia, że Zachód jest gotowy do jakiegoś kompromisu z Putinem za ich plecami - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute komentując wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy przed ukraińskim parlamentem. - Czas pokaże, co z tego wyniknie, ale potencjał jest ogromny - przyznał, pytany o gesty wzajemności Ukraińców wobec Polski.
Andrzej Talaga
Andrzej TalagaFoto: PR24

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w niedzielę orędzie w Radzie Najwyższej Ukrainy. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, który wystąpił na forum ukraińskiego parlamentu od wybuchu wojny w tym kraju. Po powrocie do Polski, na konferencji prasowej, prezydent podkreślił, że w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na potrzebę utrzymania jedności Ukrainy.

Głos kilkunastu krajów NATO

- To było bardzo potrzebne i pożyteczne przemówienie - ocenił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - Było to pierwsze od wybuchu wojny przemówienie głowy państwa w parlamencie ukraińskim na żywo, nie online. Po drugie, prezydent wypowiedział kilka ważnych kwestii w kontekście tego, co słychać z niektórych krajów, jak Włochy, Francja i Niemcy, że przydałoby się zawrzeć kompromis z Rosją, nawet kosztem terytorium Ukrainy - tłumaczył ekspert.

- Prezydent powiedział jednoznacznie, że nie ma o tym mowy, chyba, że sama Ukraina tak zdecyduje. To jest istotne, bo nie jest to tylko polskie stanowisko, ale przynajmniej kilkunastu krajów NATO, w tym - największych potęg, jak Stany Zjednoczone, czy Wielka Brytania. Dobrze, że taki głos wybrzmiał, dobrze, że Ukraińcy nie mają poczucia, że Zachód jest gotowy do jakiegoś kompromisu z Putinem za ich plecami. Według mnie, to było najważniejsze - stwierdził Andrzej Talaga.

Polityka to nie tylko interesy

Pytany o wzajemności Ukraińców wobec wystąpienia prezydenta Polski gość "Tematu dnia" wskazał, że "ważnym gestem było to, co się stało na cmentarzu Orląt Lwowskich, którzy przecież walczyli również z Ukraińcami". - To, że lwy wróciły na swoje miejsce jest znaczącym symbolem ukraińskim, bez wątpienia. Jak rozumiem, jest to jakaś wzajemność za to, co Polacy zrobili w związku z wojną, czyli przyjęcie uchodźców, danie im wszystkich praw - oprócz politycznych - w Polsce - ocenił.

- Słyszymy, że są zapowiedzi podobnych praw dla Polaków na Ukrainie. To już raczej gest niż jakaś praktyczna wartość. Kto z Polaków będzie występował o pracę i świadczenia socjalne na Ukrainie? Zapewne są i tacy, ale nieliczni. Ale gesty też budują atmosferę, a atmosfera buduje realną politykę - bo realność  to nie tylko interesy, ale również emocje, atmosfera, przyjaźnie, animozje między konkretnymi politykami, a tutaj sprawy między Polską a Ukrainą idą w jak najlepszym kierunku- stwierdził. 

Pytanie, co będzie po wojnie?

Rozmówca Antoniego Trzmiela zwrócił uwagę, że ważne też będzie to, co będzie działo się po wojnie, przy odbudowie kraju. - Czy polskie firmy będą traktowane na preferencyjnych warunkach, czy na gorszych niż bogatsze przedsiębiorstwa z Francji, czy Niemiec. Czas pokaże, co z tego wyniknie, ale potencjał jest ogromny - przyznał Andrzej Talaga.

Posłuchaj
22:32 Andrzej-Talaga--PR24_mp3 2022_05_23-13-33-36.mp3 Andrzej Talaga o znaczeniu wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy przez Najwyższą Radą Ukrainy ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Wizyta prezydenta Dudy w Kijowie. Dera: to pokazuje determinację, by Ukraina stała się członkiem UE

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 13.33


mbl


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem