more_horiz

Część uchodźców z Ukrainy chce zostać w Polsce po wojnie. Prof. Kik: to tendencja korzystna

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 08:48
Napływ Ukraińców do Polski może pomóc odwrócić niekorzystną sytuację demograficzną Polski, ale nie musi to być trwała zmiana - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik. - Musimy pamiętać, że możemy być wykorzystywani instrumentalnie przez część Ukraińców, którzy słusznie - bo oni kierują się własnym interesem, a ich interes nie jest interesem Rzeczypospolitej - mogą uznać, że większe gwarancje stabilizacji ekonomicznej będą mieli w Niemczech, Szwajcarii, Holandii - zaznaczał w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik.

Jak wynika z badania ARC Rynek i opinie dot. obecności Ukraińców w Polsce, 27 proc. ukraińskich uchodźców deklaruje, że chciałoby zostać w Polsce nawet po zakończeniu wojny na Ukrainie. To około 500-600 tys. ludzi.

Pragmatyczni Ukraińcy mogę nie chcieć zostać

To zmieni rynek pracy i rynek polityczny - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Kazimierz Kik. - To jest akurat tendencja korzystna dla Polski. Mamy niekorzystne tendencje demograficzne, ale nie możemy myśleć w kategoriach interesów Polski kosztem Ukrainy - zaznaczył gość "Tematu dnia". Jak mówił, bardzo się cieszy, że Ukraińcy chcą być w Polsce i cenią Polaków, bo "nam potrzebna jest przyjaźń z Ukraińcami".

Politolog stwierdził, że "Ukraińcy są pragmatykami, o wiele bardziej niż Polacy". Przyznał, że wśród tych ukraińskich lekarzy, których zna, "wszyscy są w Szwajcarii i na Zachodzie". - Ci wszyscy Ukraińcy staną za rok wobec niekorzystnej sytuacji ekonomicznej i finansowej Polski, bo nie może być tak, że pandemia, wojna i inne okoliczności nie odbiły się negatywnie na gospodarce Polski - argumentował.

Będą porównywać Polskę z Zachodem

Gość Elizy Olczyk stwierdził, że Ukraińcy zawsze będą mieli porównanie Polski z Niemcami, z którego wyniknie, że "Niemcy długo jeszcze będą zamożniejsi od nas". - Musimy pamiętać, że możemy być wykorzystywani instrumentalnie przez część Ukraińców, którzy słusznie - bo oni kierują się własnym interesem, a ich interes nie jest interesem Rzeczypospolitej - mogą uznać, że większe gwarancje stabilizacji ekonomicznej będą mieli w Niemczech, Szwajcarii, Holandii itd. Usprawiedliwiam ich decyzję - ocenił prof. Kazimierz Kik.

Posłuchaj
10:53 Kazimierz-Kik--PR24_mp3 2022_05_25-07-48-08.mp3 Prof. Kazimierz Kik o sytuacji demograficznej i ekonomicznej Polski w kontekście uchodźców ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: prof. Kazimierz Kik (politolog)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 7.47


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem