more_horiz

Stałe bazy USA w Polsce? Politolog: mogą raz na zawsze odstraszyć Rosję

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:55
Jeśli dojdzie do stworzenia stałych baz USA w Polsce, będzie to kolejna możliwość wzmacniania bezpieczeństwa naszego kraju, możliwość wspólnych ćwiczeń, współdziałania. Dla miejscowości, w których te bazy będą na stałe, jest to oczywiście także gigantyczna szansa - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Pojawiły się nieoficjalne doniesienia o zmianie amerykańskiej obecności w Polsce z rotacyjnej na stałą
Pojawiły się nieoficjalne doniesienia o zmianie amerykańskiej obecności w Polsce z rotacyjnej na stałąFoto: Luka Dakskobler/ Shutterstock

Jak informuje portal polskatimes.pl, powołując się na "źródła z kręgów rządowych", w Waszyngtonie zapadła decyzja, że obecność sił amerykańskich w Polsce będzie miała stały charakter. Do naszego kraju trafia już sprzęt potrzebny w związku z tym żołnierzom ze Stanów Zjednoczonych. W Polskim Radiu 24 komentował te doniesienia Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej.

Stała obecność USA w Polsce? "Czynnik odstraszający"

Gość PR24 podkreślił, że informacja ta ma charakter nieoficjalny i jeszcze nie została potwierdzona, jednak jeśli okazałaby się ona prawdziwa, to to bardzo ważna i oczekiwana wiadomość. Zaznaczył też, że takie doniesienia są w Polsce przyjmowane z satysfakcją.

- To bardzo ważna informacja. Może nie przełomowa, ale na pewno podnosząca poziom bezpieczeństwa naszego kraju decyzja. Jeśli dojdzie do stworzenia takich stałych baz, będzie to również kolejna możliwość wzmacniania bezpieczeństwa naszego kraju, miejmy nadzieję - możliwość wspólnych ćwiczeń, współdziałania. Dla miejscowości, w których te bazy będą na stałe, jest to oczywiście gigantyczna szansa na rozwój usług. Tak że społeczności lokalne i samorządy będą walczyć o to, żeby być gospodarzem takich miejsc - mówił Jarosław Wojtas.

Gość audycji podkreślił także, że stała obecność wojsk USA będzie czynnikiem odstraszającym i rzeczywiście może stać się przełomowym wydarzeniem, które może odstraszyć Rosję od ewentualnej agresji na nasz kraj "raz na zawsze".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:58 PR24_mp3 2022_05_28-11-07-24_Wojtas.mp3 Jarosław Wojtas o szansach na stałe bazy USA w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Jarosław Wojtas (politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa / Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 11.07

PolskieRadio24.pl/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem