more_horiz

MON kupuje setki systemów HIMARS. Macierewicz: niezbędne dla bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 14:16
Te zamówienia, o których pan minister Błaszczak teraz mówi, to bardzo, bardzo ważne inicjatywy, podobnie jak samoloty F-35, podobnie jak nowoczesne czołgi - to wszystko są inicjatywy absolutnie niezbędne. Ale niezbędne jest też uruchomienie powszechnej służby wojskowej - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Kierownictwo resortu obrony planuje rozbudowę programu dla artylerii o kryptonimie "Homar". Minister obrony narodowej Marusz Błaszczak poinformował, że podpisał zapytanie ofertowe (czyli Leter of Request) dotyczące pozyskania około 500 wyrzutni HIMARS, które zasilą ponad 80 baterii systemu "Homar". Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w TVP, że zakup kilkuset systemów artylerii rakietowej HIMARS to poważne wzmocnienie polskiej armii. Decyzja o tym zakupie to efekt bacznej obserwacji konfliktu na Ukrainie, gdzie broń tego typu okazuje się bardzo skuteczna. W Polskim Radiu 24 m.in. tę decyzję komentował b. szef MON Antoni Macierewicz.

Gigantyczne zamówienie systemów HIMARS

Gość PR24 podkreślił, że dzięki decyzjom szefa MON Polska jest coraz bezpieczniejsza. Wyjaśnił, że program "Homar" - podobnie jak program "Wisła", w ramach którego MON dokupuje obecnie kolejnych sześć (prócz kupionych dwóch) baterii systemu Patriot - został zapoczątkowany już w 2017 i 2018 roku. Wyraził jednak radość, że są kontynuowane.

- To jest niezbędne dla bezpieczeństwa Polski, podobnie jak uruchomienie bazy amerykańskiej na wybrzeżu bałtyckim, którą zaczęto budować w 2016 roku, która gwarantuje bezpieczeństwo wobec ewentualnego zagrożenia rakietami nuklearnymi ze strony rosyjskiej, o czym coraz głośniej Rosjanie mówią. Mam nadzieję, że ta baza zostanie jak najszybciej uruchomiona, bo to naprawdę jest niesłychanie istotne - mówił Antoni Macierewicz.

"Konieczna powszechna służba wojskowa"

- Podobnie, jak te zamówienia, o których pan minister Błaszczak teraz mówi. To bardzo, bardzo ważne inicjatywy, podobnie jak samoloty F-35, podobnie jak nowoczesne czołgi - to wszystko są inicjatywy absolutnie niezbędne. Ale niezbędne jest też uruchomienie powszechnej służby wojskowej (...). To jest naprawdę konieczne - wyjaśnił były szef MON.

Bez powszechnej służby wojskowej - ona może być ograniczona do półrocza, proszę bardzo - nie zbudujemy 300-tysięcznej armii. A musimy sobie uświadomić, że Ukraina obecnie ma 700-tysięczną armię i widzimy, że daje sobie radę, ale przecież z olbrzymim wysiłkiem, olbrzymimi trudnościami. Co jeszcze jest niezbędne? Obrona cywilna - dodał Macierewicz.

Gość audycji ponownie przywołał przykład Ukrainy, w której system obrony cywilnej był wprowadzony i dziś to procentuje m.in. tym, że cały naród broni ojczyzny, że obywatele wiedzą, jak zachowywać się w przypadku ataków. - To jest niesłychanie istotny element odporności Ukrainy. Warto, żeby z tego wyciągnąć jak najszybciej wnioski - podkreślił.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:37 PR24_mp3 2022_05_28-13-06-10_Macierewicz.mp3 Antoni Macierewicz o bezpieczeństwie Polski i reformie polskiej armii ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (b. szef MON, marszałek senior Sejmu IX kadencji, wiceprezes PiS)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 13.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem