Dominik Héjj: Węgry reprezentują interesy Putina w Europie Środkowej
Tezę, że Węgry reprezentują interesy Władimira Putina w regionie Europy Środkowej, trudno jest obalić. Być może Wiktor Orban nie robi tego celowo, ale beneficjentem jego polityki jest Rosja - mówił w Polskim Radiu 24 analityk ds. europejskich z "Polityki Insight" Dominik Héjj.
2022-06-06, 15:00
Posłuchaj
Ambasadorowie UE wyrazili zgodę na wdrożenie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Kluczowy element szóstego pakietu to embargo na import ropy sprowadzanej drogą morską z Rosji, które ma być wprowadzone do grudnia. Natomiast w przypadku produktów rafineryjnych embargo ma wejść w życie dwa miesiące później. Wraz z szóstym pakietem sankcji rozszerzona została też czarna lista osób i firm z Rosji objętych ograniczeniami eksportowymi dotyczącymi towarów i technologii podwójnego zastosowania. Jeśli chodzi o czarną listę sankcyjną, to znalazło się na niej 65 osób, między innymi Alina Kabajewa - matka dzieci Putina. Z pakietu wykreślono prawosławnego patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, czego domagały się Węgry.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Węgrzy nie są zbyt przychylnie nastawieni do pomocy Ukrainie. - Wystarczy przypomnieć stanowisko węgierskiego rządu wobec szóstego pakietu sankcji nałożonych na Rosję. Były wetowane, następnie się na nie zgodzono. Potem wyszła na jaw sprawa wyciągnięcia spod sankcji Cyryla - wyliczał Dominik Héjj.
- Czarna lista UE zatwierdzona. Sankcje uderzą w Rosjan i konkretne firmy
- Kolejna porażka marionetek Putina. "Nowym władzom rosyjskim nie udało się zintegrować okupowanych terenów"
REKLAMA
Jego zdaniem Węgry stały się reprezentantem interesów Putina w Europie Środkowej. - Tę tezę trudno byłoby obalić. Być może Wiktor Obrana nie robi tego celowo, natomiast beneficjentem jego polityki jest Moskwa. Od 3 marca obowiązuje na Węgrzech rozporządzenie, że na wschód od linii Dunaju nie można budować baz NATO. Na Węgrzech brakuje politycznej woli, aby zmienić ten stan rzeczy. Nawet gdybyśmy próbowali rozważyć kwestie związane z uzależnieniem od rosyjskich węglowodorów, to pojawia się też sprawa rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej w Paks, którą realizuje rosyjski Rosatom. Ten sam Rosatom, który ukradł elektrownię atomową Ukraińcom - powiedział Héjj.
Dodał, że paradoksalnie, nawet odblokowanie KPO dla Polski przez Komisję Europejską rozluźnia polsko-węgierskie więzy. - Węgry pozostają jedynym państwem w UE, które ma niezatwierdzone KPO. W zanadrzu jest też procedura warunkowości, która może zablokować wszystkie unijne pieniądze dla Węgier - tłumaczył analityk.
Posłuchaj
REKLAMA
Unijne sankcje nie obejmują ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły czasowo sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem "Przyjaźń". Z czasowych wyjątków skorzystają też Bułgaria i Chorwacja. Pomimo stosunkowo niewielkiego wsparcia udzielanego przez Budapeszt Kijowowi Węgrzy ugościli już ponad 700 tys. ukraińskich uciekinierów wojennych.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Dominik Héjj
Data emisji: 6.06.2022
Godzina emisji: 13.34
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA