Rozwój sił zbrojnych. Maciej Szopa: dysponujemy jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie
- Polska inwestowała w rozwój systemów artyleryjskich, które są już wzbogacane o nowoczesne systemy rozpoznania. Dzięki temu, na obecnym etapie historii, to właśnie Polska dysponuje jednymi z najnowocześniejszych, a miejscami i najnowocześniejszymi, rozwiązaniami na świecie - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Szopa (Defence24.pl).
2022-06-06, 16:11
"Ukraińscy bardzo chwalą sobie Pioruny, polskie systemy rakietowe do zwalczania samolotów i dronów" - skomentował niemiecki dziennik "Welt". "Na Ukrainie świetnie sprawują się także polskie drony Warmate. System prowadzenia ognia Topaz uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. Polska armia wprowadza go u siebie i buduje - jak pisze gazeta - największą artylerię wśród krajów NATO".
Gość audycji Maciej Szopa odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 do oceny niemieckiego dziennika. Jak wskazał, "okazuje się, że w wojnie na Ukrainie artyleria jest najbardziej skutecznym środkiem zadawania strat przeciwnikowi". Dodał, że jest ona odpowiedzialna "prawdopodobnie za ok. 60 proc. strat obydwu ze stron".
- Tak się składa, że Polska w pierwszej kolejności inwestowała w rozwój systemów artyleryjskich, które teraz też są już wzbogacane o nowoczesne systemy rozpoznania, w tym systemy dronowe. Dzięki temu, na obecnym etapie historii, to właśnie Polska dysponuje jednymi z najnowocześniejszych, a miejscami i najnowocześniejszymi, rozwiązaniami na świecie - podkreślił.
Ekspert wskazał także, że "polska myśl techniczna, to dobra myśl techniczna". - Jednak wiele rozwiązań do tych systemów, które teraz są produkowane w Polsce, było importowanych poprzez zakupy licencji na różne elementy i to było właśnie łączone z polską myślą techniczną - dodał.
REKLAMA
Wojna na Ukrainie
Zapytany o to, jakie wnioski Polska może wyciągnąć z toczącej się wojny na Ukrainie, Maciej Szopa odparł, że "»pójście w artylerię« było dobrym ruchem, natomiast trzeba iść dalej w tym kierunku i kupować systemy, których do tej pory nie mieliśmy".
- Przypomnę, że Polska zainwestowała w gąsienicowe armatohaubice, czyli artylerię lufową typu Krab. (..) Wojna pokazuje, że trzeba inwestować także w ciężką artylerię rakietową. Między innymi niedawne zapytanie Polski do USA o 500 wyrzutni Heimars, to jest właśnie efekt wyciągania wniosków z wojny - wskazał.
- Rozwój sił zbrojnych. Juliusz Sabak: widać, że wyciągnięto wnioski i inwestuje się w polską artylerię
- "Piorun porównywalny z amerykańskim Stingerem". Niemieckie media o fenomenie polskiej broni
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Maciej Szopa (Defence24.pl)
Data emisji: 06.06.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 15.06
ng/IAR
REKLAMA