Ukraina ze statusem kandydata do UE? Kuźmiuk: to nasz obowiązek
- Wojna trwa cztery miesiące, każdego dnia Ukraińcy wykrwawiają się za wartości europejskie. Gdyby pod koniec tego miesiąca okazało się, że nie mogą nawet kandydować do UE, to byłby dla nich nieprawdopodobny cios. Być może zaprzestaliby nawet dalej walczyć. Na ten momenty kluczowe jest, aby Ukraina uzyskała status kandydata do UE - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
2022-06-12, 14:30
W sobotę Ursula von der Leyen spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy w Kijowie dotyczyły przede wszystkim wniosku Ukrainy o przyjęcie do Unii Europejskiej. Komisja Europejska ma wydać w tej sprawie wkrótce opinię, która będzie podstawą do dyskusji przywódców "27-ki" na czerwcowym szczycie UE w Brukseli.
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że na razie za wcześnie jest mówić o ścieżce dla członkostwa Ukrainy w UE. - W najbliższych dniach Ukraina musi otrzymać status kandydata. O to w tej chwili toczy się batalia. Komisja Europejska najpewniej pozytywnie zaopiniuje wniosek Ukrainy, bo Ursula von der Leyen do tego się zobowiązała. KE wskaże sprawy, które Ukraina powinna rozwiązać w najbliższych miesiącach, ale będzie to opinia pozytywna - powiedział Zbigniew Kuźmiuk.
Podkreślił, że kluczem będzie decyzja o nadaniu statusu kandydata przez Radę Europejską, czyli szefów rządów i głów państw 24 państw członkowskich UE. - W tym jest problem. Prezydent Andrzej Duda odbywa wizyty zagraniczne, podczas których próbuje wpłynąć na rządy, by nie sprzeciwiały się nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE. Był już w Portugalii i we Włoszech, uda się do Danii, by spróbować wpłynąć na decyzje tamtejszych rządów. W sprawie statusu kandydata musi być jednomyślna zgoda RE - tłumaczył Kuźmiuk.
Europoseł PiS zauważył, że taka zgoda jest bardzo prawdopodobna. - Opory pojawiają się w Niemczech i we Francji, choć formalne zastrzeżenia zgłasza Dania, Szwecja i Holandia. Status kandydata do UE dla Ukraińców i nas wszystkich to fundamentalna sprawa. Wojna trwa cztery miesiące, każdego dnia Ukraińcy wykrwawiają się za wartości europejskie. Gdyby pod koniec tego miesiąca okazało się, że nie mogą nawet kandydować do UE, to byłby dla nich nieprawdopodobny cios. Być może zaprzestaliby nawet dalszej walki. Obowiązkiem krajów członkowskich UE jest, aby Ukraina otrzymała status kandydata. Dopiero później przyjdzie czas na negocjacje członkowskie. Zwykle trwają one kilka lat. Na ten momenty kluczowe jest, aby Ukraina uzyskała status kandydata - podsumował Kuźmiuk.
REKLAMA
Posłuchaj
Kwestia członkostwa Ukrainy ma być podjęta na posiedzeniu Rady Europejskiej 23 i 24 czerwca.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)
Data emisji: 12.06.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 13.06
PR24
REKLAMA