Wstrzymano wycieczki młodzieży żydowskiej do Polski. Karnowski: próba redefinicji stosunków z Izraelem

- Istniało mniemanie, że nie można pogarszać relacji z Izraelem, bo cena będzie straszna. Rachunek już nam wystawiono, premiera RP kilkukrotnie wyzwano od antysemitów, narodowi też się oberwało. Cóż więcej może się zdarzyć? Próbujmy przedefiniować te relacje - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Sieci" Jacek Karnowski.

2022-06-22, 15:48

Wstrzymano wycieczki młodzieży żydowskiej do Polski. Karnowski: próba redefinicji stosunków z Izraelem
Młodzież izraelska tradycyjnie przyjeżdża do Polski latem, by zwiedzić byłe niemieckie nazistowskie obozy w celu zdobycia wiedzy o Holokauście i uczczenia pamięci pomordowanych. Foto: Wojciech Grabowski/Forum

Posłuchaj

Jacek Karnowski gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

W połowie czerwca ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał w ub. tygodniu, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 rząd RP skorzystał z podwójnej okazji. - Wycieczki zostały przerwane przez pandemię, co otworzyło nowy rozdział, uniemożliwiło kontynuowanie współpracy na starych zasadach. Wcześniej jednak doszło do zburzenia relacji polsko-izraelskich, które istniały od początku lat 90. XX wieku. Na poziomie państwowym wspieraliśmy Izrael przy każdej okazji, akcentowaliśmy prawo do bezpieczeństwa, byliśmy życzliwi, pomagaliśmy. Sytuację zmieniła nowelizacja ustawy o IPN, później napięcie narastało, wyrwało się spod kontroli, a nawet legło w gruzach. Skończyło się na tym, że nawet nie było ambasadorów w obu krajach. Izrael wysłał swojego przedstawiciela do Polski, ale po wyjeździe Marka Magierowskiego wciąż nie mamy ambasadora w Tel Awiwie, nie spieszymy się.

Strona polska zainicjowała w grudniu 2021 r. dialog na temat zreformowania obecnej formuły wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski, zawieszonej od 2020 r. z powodu ograniczeń pandemicznych, gdyż obecna, zdaniem polskiego MSZ, wzmacnia fałszywe stereotypy. - My już cenę zapłaciliśmy. Istniało mniemanie, że nie można pogarszać relacji z Izraelem, bo cena będzie straszna. Rachunek już nam wystawiono, premiera RP kilkukrotnie wyzwano od antysemitów. Narodowi też się oberwało. Cóż więcej może się zdarzyć? Próbujmy przedefiniować relacje - tłumaczył Karnowski. 

Izraelski portal "The Times of Israel" podał, że władze polskie odmówiły zgody na to, by agenci Szin Bet (izraelska służba specjalna, odpowiedzialna za kontrwywiad i bezpieczeństwo wewnętrzne) ochraniający wycieczki mogli nosić broń na terytorium Polski, inaczej niż w poprzednich latach, co zmusiło ministerstwo edukacji do odwołania wyjazdów. Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, odnosząc się do odwołania wycieczek uczniów z Izraela do Polski, powiedział we wtorek, że trwają "prace nad osiągnięciem wspólnego, dobrego, akceptowalnego celu".

REKLAMA

Posłuchaj

Jacek Karnowski gościem Antoniego Opalińskiego (Temat dnia/Gość PR24) 16:40
+
Dodaj do playlisty

 

Młodzież izraelska tradycyjnie przyjeżdża do Polski latem, by zwiedzić byłe niemieckie nazistowskie obozy w celu zdobycia wiedzy o Holokauście i uczczenia pamięci pomordowanych. Wyjazd ten od dawna uważany jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed wybuchem pandemii co roku brało w nim udział około 40 tys. izraelskich uczniów. Według danych ministerstwa edukacji Izraela na tegoroczne lato zapisało się około 7 tys. uczniów.

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Jacek Karnowski (redaktor naczelny "Sieci")

REKLAMA

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 12.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej