more_horiz

Ukraina nie tak szybko w UE? Marcin Mamoń przestrzega, że proces akcesji może długo potrwać

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 12:10
- Mamy do czynienia z państwem, które oczywiście ma aspiracje do wstąpienia w szeregi UE, ale jest w stanie wojny i również do momentu jej rozpoczęcia było państwem, gdzie korupcja i złe obyczaje w polityce, i nie tylko w niej, funkcjonowały oraz były trwałe - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Mamoń, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Polskiego". 
Marcin Mamoń: mogą minąć lata świetlne, zanim Ukraina przystąpi do UE
Marcin Mamoń: mogą minąć lata świetlne, zanim Ukraina przystąpi do UEFoto: Mykola Komarovskyy / Shutterstock.com

To już dziś zapadnie decyzja dotycząca tego, czy Ukraina otrzyma status kandydata do UE. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że jest to "kluczowy i historyczny moment dla Ukrainy". Decyzja zostanie podjęta na brukselskim szczycie po godz. 15. 

Słowo klucz

Gość Polskiego Radia 24 podczas rozmowy z Magdaleną Złotnicką zwrócił uwagę na to, że we wszystkich wypowiedziach najważniejszych polityków światowych i nie tylko pojawia się jedno słowo klucz, które brzmi: "symboliczny". - Czyli, że jest to symboliczne przyznanie statusu kandydata - podkreślił. 

Dodał, że oczywiście przyznanie statusu kandydata Ukrainie można rozpatrywać w kategoriach sukcesu i tego, że Ukraina w końcu jest na pewnego rodzaju ścieżce do wspólnoty europejskiej. - Czyli otrzymała to, co chciała, i to, czego oczekiwali obywatele Ukrainy od swojego rządu oraz Europy - wyjaśnił. 

"Miną lata świetlne"

Podkreślił także to, że "mamy do czynienia z państwem, które oczywiście ma aspiracje do wstąpienia w szeregi UE, ale jest to jednak państwo, które jest obecnie w stanie wojny i również do momentu jej rozpoczęcia było państwem, gdzie korupcja i złe obyczaje w polityce, i nie tylko w niej, funkcjonowały oraz były trwałe". 

- Więc zanim się to zmieni i Ukraina będzie w stanie do tej Unii przystąpić, miną lata świetlne. Po pierwsze, musi skończyć się wojna, po drugie, pamiętajmy, że (...) wojna powoduje niezwykłe, straszne zniszczenia w świadomości społecznej, jak i gospodarce. Niszczy kraj, niszczy społeczeństwo, lojalność, niszczy wszystko. I tego, jaka będzie Ukraina po tej wojnie, nie wiemy - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:32 PR24_AAC 2022_06_23-11-10-02.mp3 Marcin Mamoń: mogą minąć lata świetlne, zanim Ukraina przystąpi do UE (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Marcin Mamoń, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Polskiego"

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 11.06

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem