more_horiz

PE zdecydował ws. Ukrainy i Mołdawii. Balt: to silne wsparcie i głos w imieniu obywateli UE

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:30
- Dzisiejsza decyzja PE ws. Ukrainy oznacza krok w kierunku pokoju w Europie i wzmocnienie aspiracji proeuropejskich wszystkich krajów kandydujących do UE - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Balt, poseł do PE, Lewica.
PE zdecydował ws. Ukrainy i Mołdawii. Balt: to silne wsparcie i głos w imieniu obywateli UE
PE zdecydował ws. Ukrainy i Mołdawii. Balt: to silne wsparcie i głos w imieniu obywateli UEFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

W europarlamencie słychać głosy wsparcia dla aspiracji między innymi Ukrainy do tego, by być coraz bliżej Unii Europejskiej. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola poinformowała o przyjęciu rezolucji popierającej przyznanie statusu kandydatów Ukrainie, ale i Mołdawii. Gruzja nie dostała na razie zielonego światła.

- Najpierw to Komisja Europejska dała zielone światło i pozytywnie zaopiniowała wnioski, to silne wsparcie. Mamy też duże poparcie europarlamentu dla procesu integracji tych krajów ze Wspólnotą, to głos w imieniu obywateli. Ci, którzy zagłosowali przeciw, a było ich niewielu, być może mają jakieś fobie i przemyślenia dotyczące tego, że na Ukrainę będzie musiało trafić wiele środków finansowych - mówił Marek Balt.

"Przeciwstawiać się dyktaturze"

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie Unii Europejskiej, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE "bezzwłocznie". Było 529 głosów za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących. Parlament stwierdził, że status kandydata do UE powinna uzyskać także Gruzja, wówczas jednak, "kiedy jej rząd zrealizuje" priorytety wskazane przez Komisję Europejską.

- Mołdawia, Ukraina i Gruzja także, już są w Unii Europejskiej, wielu obywateli tych państw mieszka i pracuje razem z nami, buduje przyszłość Unii Europejskiej, warto więc, by formalnie też do niej dołączyły, by wzmocnić wolność i demokrację we Wspólnocie i żeby przeciwstawiać się dyktaturze, która chciałaby demokrację niszczyć - mówił Marek Balt.

Czytaj także:

W kontekście "brutalnej" rosyjskiej agresji wobec Ukrainy eurodeputowani podkreślają jednocześnie, że nie ma "szybkiej ścieżki" do członkostwa w Unii Europejskiej i że akcesja pozostaje procesem opartym na dokonaniach i zorganizowanym, który wymaga spełnienia kryteriów członkostwa we Wspólnocie i zależy od skutecznego wdrożenia reform.


Posłuchaj
22:38 _PR24_AAC 2022_06_23-14-07-26.mp3 PE zdecydował ws. Ukrainy i Mołdawii. Balt: to silne wsparcie i głos w imieniu obywateli UE ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Marek Balt (poseł do PE, Lewica)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina: 14:07  

Zobacz także

Zobacz także