more_horiz

Wakacje pod znakiem kłopotów na lotniskach. Kamieński: Europa nie była gotowa na taki boom turystyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 18:50
- Jeśli klient biura podróży nie wyleciał na wakacje, biuro podróży zwraca mu pieniądze w całości, jeśli oczywiście klient sobie tego życzy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Kamieński, biegły sądowy w zakresie sportu i turystyki, ekspert do spraw turystyki. 
Wakacje pod znakiem kłopotów na lotniskach. Kamieński: Europa nie była gotowa na taki boom turystyczny
Wakacje pod znakiem kłopotów na lotniskach. Kamieński: Europa nie była gotowa na taki boom turystycznyFoto: shutterstock/ CatwalkPhotos

Gość PR24 mówił o podróżach zagranicznych, trwa bowiem główny sezon tzw. wielki sezon turystyczny. Drogo jest w całej Europie, podobne problemy komunikacyjne dotykają cały kontynent, zwłaszcza na lotniskach. - Europa nie była do końca przygotowana na taki boom turystyczny, czyli na taką liczę turystów, która chce polecieć za granicę - wyjaśnił ekspert ds. turystyki.

W Hiszpanii, Portugalii i Belgii do niedzieli trwa strajk związków zawodowych Ryanair. Do soboty związki strajkują we Włoszech i Francji. Oznacza to, że w ten weekend odbędzie się maksymalnie 40 proc. zaplanowanych lotów. Rejsy odwołują również Polskie Linie Lotnicze LOT. Anulowane zostały wybrane rejsy do Amsterdamu czy Londynu. Biuro prasowe LOT-u zaznaczyło, że mniejsza liczba połączeń wynika z "ograniczenia operacyjnego portów lotniczych Amsterdam-Schiphol oraz Londyn-Heathrow".

"Dwie grupy klientów"

- Według mojej najlepszej wiedzy, sytuacja w ciągu tygodnia ma zostać załatwiona pozytywnie dla klientów, dziś oni dzielą się na dwie grupy, ta pierwsza to ci, którzy kupują wakacje sami, a druga grupa to ta, która kupuje wycieczkę w biurze podróży. Ten pierwszy klient musi się martwić sam, ten drugi nie, za niego zgodnie z ustawą, martwi się biuro, które mu wycieczkę sprzedało - mówił Marek Kamieński.

Czytaj także:

Opóźnienia lotów w porcie Chopina wynikają w ponad połowie przypadków z problemów europejskich lotnisk, gdzie brakuje np. pracowników. Na tym tle warszawski port radzi sobie dobrze. Na przykład niemiecka Lufthansa zapowiedziała, że w lipcu usunie z rozkładu 900 połączeń z lotnisk w Monachium i we Frankfurcie nad Menem, a PLL LOT, w związku z ograniczeniami przepustowości lotniska w Amsterdamie, odwołuje w lipcu i sierpniu kilkanaście rejsów z Warszawy.

Posłuchaj
22:53 _PR24_AAC 2022_06_25-18-06-09.mp3 Wakacje pod znakiem kłopotów na lotniskach. Kamieński: Europa nie była gotowa na taki boom turystyczny ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Marek Kamieński (biegły sądowy w zakresie sportu i turystyki, ekspert do spraw turystyki)

Data emisji: 25.06.2022

Godzina: 18:06 


Zobacz także

Zobacz także