more_horiz

Co dalej z cenami mieszkań? Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 18:45
- Jeśli chodzi o sprzedaż lokali mieszkalnych, widać wyraźne ochłodzenie, 80 proc. ludzi nie dostaje kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kuc, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. 
Co dalej z cenami mieszkań? Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości wyjaśnia
Co dalej z cenami mieszkań? Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości wyjaśnia Foto: PFR Nieruchomości/Twitter

PKO BP zakłada spadek cen mieszkań w okresie II kwartał 2022 r. - I kw. 2023 r. o 0-5 proc. - podał bank w raporcie. "W scenariuszu bazowym zakładamy spadek cen mieszkań w okresie 2q22-1q23 w przedziale 0 proc. do -5 proc." - napisano. Zdaniem gościa PR24, prognozy prawdopodobnie sprawdzą się, już w tej chwili mamy "cenowy marsz w dół". Dodał, że nie wszystkie nieruchomości tracą na wartości.

- Największym obecnie problemem jest napływ gotówki do tego rynku czyli kredytowanie nieruchomości z kredytów hipotecznych zwłaszcza dużych mieszkań, tutaj zahamowanie jest największe. Spadki w dalszej perspektywie uśredniając nie będą duże, dobre lokalizacje nie będą aż tak tanieć, a ceny materiałów budowlanych też robią swoje choć i one spadają, rynek nie kupuje towaru tak, jak się spodziewano - wyjaśnił Wojciech Kuc.

"Łatwo znaleźć najemcę"

W I kwartale 2022 roku wzrost cen transakcyjnych mieszkań na rynku pierwotnym we wszystkich stolicach województw (oprócz Warszawy) spowolnił względem IV kw. 2021 roku. Ale w ujęciu rocznym sięgał 19 procent. Na rynku wtórnym dynamika cen była niższa: wzrost cen mieszkań w największych aglomeracjach w I kwartale tego roku wyhamował względem ostatnich miesięcy 2021. W dalszym ciągu rosły jednak ceny mieszkań w mniejszych stolicach województw.

- Na drugim biegunie są najmy mieszkań, bardzo łatwo znaleźć dziś najemcę, a wynajmujący stawiają coraz wyższe wymagania tym, którym wynajmują swoje nieruchomości. Także sytuacja jest złożona, trzeba powiedzieć jednak uczciwie, że jeśli chodzi o sprzedaż lokali mieszkalnych, widać wyraźne ochłodzenie, 80 proc. ludzi nie dostaje kredytów hipotecznych, o które wcześniej się starali - przypomniał ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.


Posłuchaj
22:54 _PR24_AAC 2022_06_26-18-05-51.mp3 Co dalej z cenami mieszkań? Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości wyjaśnia ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Wojciech Kuc (ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości)

Data emisji: 26.06.2022

Godzina: 18:06 

Zobacz także

Zobacz także