more_horiz

"Winni są ci, którzy uważają, iż Rosja jest partnerem przewidywalnym". Kucharczyk o słowach Pieskowa

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 15:10
- Jeśli popatrzymy na komentarze niemieckich obserwatorów życia politycznego, to widać, że przebija tam przekonanie, że z Rosją wcześniej czy później trzeba będzie się układać, a Ukraina nie powinna być taka uparta - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN.
Winni są ci, którzy uważają iż Rosja jest partnerem przewidywalnym. Kucharczyk o słowach Pieskowa
"Winni są ci, którzy uważają iż Rosja jest partnerem przewidywalnym". Kucharczyk o słowach PieskowaFoto: PAP/ITAR-TASS/Tatyana Makeyeva

AFP przytacza słowa rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który wypowiedział się na temat warunków, które musi spełnić Ukraina, by Rosja wstrzymała wymianę ognia. - Strona ukraińska może zatrzymać przemoc jeszcze dzisiaj – powiedział rzecznik Kremla, pytany o wojnę w Ukrainie. - Broń muszą złożyć wszystkie jednostki nacjonalistów ukraińskich oraz Kijów musi spełnić listę żądań Moskwy – dodał.

Zdaniem gościa PR24, historia uczy tego, że trzeba liczyć na siebie, na rozwój sił zbrojnych. Dodatkiem są tutaj sojusze. Przykład Ukrainy pokazuje, jak dodał, że zasadniczym walorem, jaki najmocniej przemawia w oczach sojuszników realnych czy potencjalnych, jest właśnie własny potencjał odstraszania. Historia uczyła, że jeśli da się agresorowi nawet pośrednią zachętę do tego, by posunął się dalej, to on to zrobi.

"Presja na stronę ukraińską"

- Winnych jest wielu, np. wśród tych, którzy uważają, iż Rosja jest partnerem trudnym, ale przewidywalnym, bo jeśli popatrzymy na komentarze niemieckich obserwatorów życia politycznego, to widać, że przebija tam przekonanie, że z Rosją wcześniej czy później trzeba będzie się układać, a Ukraina nie powinna być taka uparta. Presję na stronę ukraińską widać i w Berlinie i nad Sekwaną - mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Czytaj także:

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na szczycie G7 wezwał światowe mocarstwa do uczynienia wszystkiego, co w ich mocy, aby do końca roku zakończyć rosyjską agresję. Zełenski powiedział też, że nie nadszedł jeszcze czas na rozmowy z Rosją, ponieważ Kijów stara się skonsolidować swoje pozycje. Poproszony o skomentowanie wypowiedzi Zełenskiego, Pieskow powiedział, że "kierujemy się oświadczeniami naszego prezydenta, a specjalna operacja wojskowa przebiega zgodnie z planem i osiąga swoje cele".

Posłuchaj
25:00 _PR24_AAC 2022_06_28-14-33-38.mp3 "Winni są ci, którzy uważają, iż Rosja jest partnerem przewidywalnym". Kucharczyk o słowach Pieskowa ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk z PAN)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina: 14:33  

Zobacz także

Zobacz także