Pomoc uchodźcom sposobem na depopulację małych miast? Dr Jarczewski tłumaczy
- Jeżeli państwo chce wydawać pieniądze na wsparcie uchodźców, a chce - mówi się o 9 miliardach w tym roku - to dobrym rozwiązaniem wydaje się lokowanie tych pieniędzy poza metropoliami - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. - Jeśli państwo polskie ma pomagać, to optymalną rzeczą jest koncentrowanie pomocy w miastach średnich - dodał.
2022-06-29, 16:08
Do czwartku w Katowicach trwa Światowe Forum Miejskie, czyli miejsce dyskusji i wymiany myśli na temat rozwoju miast i ich przyszłości. Takie forum jest potrzebne, bo "miasta przeżywają proces dużych zmian" - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Echa transformacji lat 90.
- Z jednej strony bardzo dynamicznie rozwijają się metropolie, w których doszło do przetłoczenia, a z drugiej strony mamy wycofywanie i depopulację miast średnich i małych. Ten proces zachodzi równocześnie - wskazał.
Jego zdaniem w tym procesie widać echa transformacji ustrojowej lat 90. - Kiedy w małych i średnich miastach masowo bankrutowały zakłady pracy, ludzie z dziećmi wyjeżdżali do większych miast, a młodzi na studia albo za granicę. Teraz tych ludzi brakuje. Jest wiele miast średnich, gdzie jest praca, przyzwoicie płacą, ale nie ma ludzi i nie chcą wracać - wyjaśnił. - Trudno jest przyciągnąć tych trzydziestokilkuletnich ludzi, którzy wyjechali stamtąd w latach 90. - zaznaczył.
Uchodźcy receptą na problemy małych miast?
W ocenie rozmówcy Antoniego Opalińskiego problem depopulacji małych i średnich miast mogą pomóc rozwiązać uchodźcy. Przywołał raport Unii Metropolii Polskich, z którego wynika, że 75 procent uchodźców z Ukrainy, którzy zdecydowali się zostać w Polsce, osiedliło się w metropoliach. - To jest dość naturalne, bo ci uchodźcy to też są uchodźcy z miast, a niektóre z ukraińskich miast są większe niż polskie - powiedział i przytoczył przykłady ponad czteromilionowej metropolii kijowskiej, czy ponad dwumilionowej metropolii charkowskiej.
REKLAMA
Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24, "jeżeli państwo chce wydawać pieniądze na wsparcie tych uchodźców, a chce - mówi się o 9 miliardach w tym roku - to dobrym rozwiązaniem wydaje się lokowanie tych pieniędzy poza metropoliami". - W metropoliach po prostu jest drogo, a jeśli chcemy zapewnić im godziwe warunki mieszkaniowe, to dużo taniej będzie to zrobić poza obszarami metropolitalnymi - wytłumaczył.
- Jeśli państwo polskie ma pomagać, to optymalną rzeczą jest koncentrowanie pomocy w miastach średnich. Tam trzeba budować potencjał do zamieszkania tych osób, na czas określony oczywiście - ocenił dr Wojciech Jarczewski.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Wczoraj i jutro lubelskich osiedli. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych
- "Celem jest włączanie społeczne osób, które przyjechały z Ukrainy". Ścigaj o pracy w rządzie
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Wojciech Jarczewski (dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów),
Data emisji: 29.06.2022
Godzina emisji: 15.06
REKLAMA
mbl
Polecane
REKLAMA