more_horiz

Tomasz Herudziński o wystąpieniach liderów partii: te nadmierne emocje wcale nie będą służyły Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 11:41
- Ten nadmiar emocji może powodować, że cały czas będziemy postrzegali siebie jako dwa społeczeństwa nieustannie konkurujące ze sobą i tym samym niemogące osiągać celów strategicznych. Rozszarpywani pomiędzy tymi dwoma układami jesteśmy po prostu łatwym łupem dla każdego kto Polsce źle życzy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Herudziński, socjolog SGGW.

W hali widowiskowo-sportowej Radomskiego Centrum Sportu odbyła się w sobotę "Konwencja Przyszłości" Platformy Obywatelskiej. Według organizatorów, było prawie 6 tys. ludzi. Podium, z którego przemawiali politycy PO ustawione było na środku sali, niczym ring bokserski. Było to zarazem nawiązanie do pierwszej konwencji PO w 2001 roku, gdy ówcześni liderzy PO Donald Tusk, Andrzej Olechowski i Maciej Płażyński stali właśnie na podobnej "platformie".

W miniony weekend także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się w wyborcami, którymi tym razem byli mieszkańcy Kielc. To kolejne miejsce, które lider partii rządzącej odwiedził w ramach podróży po 94 okręgach partyjnych.

"Silny konflikt i silna polaryzacja"

Na antenie Polskiego Radia 24 do wystąpień liderów dwóch czołowych partii odniósł się dr Tomasz Herudziński. Jak wskazał socjolog, "mniej istotne jest to jak ja na to patrzę, natomiast ciekawe jest to w jaki sposób społeczeństwo będzie percepowało tak silny konflikt i tak silną polaryzację".

- Ciekawe jest także to czy uda się tutaj dojść do jakiegoś poziomu maksimum, po którym mógłby nastąpić spadek i wydaje się, że na to liczą wszyscy Ci, którzy dobrze Polsce życzą, czy też ta bardzo mocno emocjonująca sytuacja będzie pociągnięta jeszcze dalej ponad miarę - powiedział.

"Te nadmierne emocje wcale nie będą służyły Polsce"

Wskazał, że "zdecydowanie jest tak, że te nadmierne emocje wcale nie będą służyły ani społeczeństwu polskiemu, ani państwu polskiemu". - Ten nadmiar emocji może powodować, że cały czas będziemy postrzegali siebie jako dwa społeczeństwa nieustannie konkurujące ze sobą i tym samym niemogące osiągać celów strategicznych - ocenił.

- Rozszarpywani pomiędzy tymi dwoma układami, tymi dwoma biegunami, jesteśmy po prostu łatwym łupem dla każdego kto Polsce źle życzy - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
04:53 Tomasz Herudziński.mp3 Tomasz Herudziński: te nadmierne emocje wcale nie będą służyły Polsce (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Mirosław Skowron

Gość: dr Tomasz Herudziński, socjolog SGGW

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 7.47


jb

Zobacz także

Zobacz także