more_horiz

Wypadek autokaru w Chorwacji. Minister infrastruktury: czekamy na wyniki badania tachografu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 16:22
- Apeluję do wszystkich, aby powstrzymali się od stawiania tez dotyczących wypadku polskiego autokaru w Chorwacji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak dodał, trwa oczekiwanie na wyniki badania tachografu, po których będzie można ocenić, czy utrzymano limit czasu pracy kierowców.
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Minister Andrzej Adamczyk: apeluję, aby powstrzymać się od stawiania tez
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Minister Andrzej Adamczyk: apeluję, aby powstrzymać się od stawiania tezFoto: PR24/AK

W sobotę w Chorwacji miał miejsce wypadek polskiego autokaru. Podróżujący nim pielgrzymi byli w drodze do Medjugorie. Według wstępnych informacji kilkanaście osób zmarło, a kilkadziesiąt zostało przewiezionych do chorwackich szpitali.

- Doszło do olbrzymiej tragedii. Łączymy się z rodzinami i bliskimi poszkodowanych. To chyba jedna z największych katastrof w ruchu lądowym z udziałem autokaru - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak wskazał, wiadomo że pojazd, którym podróżowali Polacy, w czerwcu bieżącego roku przeszedł pozytywnie badania techniczne. Dodał, że autokar został wyprodukowany w 2011 r.

- Apeluję do wszystkich, aby powstrzymali się od stawiania tez dotyczących wypadku. Policja i prokuratura chorwacka prowadzą postępowanie. Także Zbigniew Ziobro polecił prokuraturze okręgowej w Warszawie wszcząć dochodzenie w tej sprawie - powiedział i zaznaczył, że Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur również jest w kontakcie ze swoim chorwackim odpowiednikiem.

Wypadek Polaków w drodze do Medjugorie

Gość audycji dodał, że na pokładzie pojazdu było dwóch kierowców. - Czekamy na wyniki i analizy badania tachografu, po których będzie można jednoznacznie ocenić, czy utrzymano limit czasu pracy kierowców - wskazał.

Minister infrastruktury zaznaczył także, że premier Mateusz Morawiecki od wczesnych godzin porannych - od kiedy otrzymał informację od premiera Chorwacji - zarządza tą sprawą. Dodał ponadto, że w Chorwacji jest bardzo mocno rozbudowany system obrony cywilnej. - Wiemy, że na miejsce zadysponowano bardzo dużo strażaków. Zabezpieczono też teren pod względem sanitarnym. (..) Mam nadzieję, że robione jest wszystko, co możliwe, żeby wesprzeć i udzielić pomocy wszystkim, którzy tego potrzebują - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:41 PR24_mp3 2022_08_06-15-06-03.mp3 Minister Andrzej Adamczyk o wypadku polskiego autokaru w Chorwacji: apeluję, aby powstrzymać się od stawiania tez ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Rozmawiał: Tadeusz Płużański

Gość: Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury)

Data emisji: 06.08.2022 r.

Godzina emisji: 15.06

ng

Zobacz także

Zobacz także