Spór o KPO. Karski: prawo unijne mówi, że te pieniądze powinny być Polsce przekazane
- Komisja Europejska, która jest ekspozyturą rządu niemieckiego, chciałaby, aby Donald Tusk wrócił do rządu. W związku z tym, jeśli Donald Tusk nie zostanie premierem, pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy zostaną zwolnione, ponieważ w nieskończoność nie da się ich wstrzymywać - przyznał na antenie Polskiego Radia 24 eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości prof. Karol Karski.
2022-08-12, 15:10
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała zadeklarował, że rząd na przełomie tego i przyszłego roku złoży wniosek o wypłatę pierwszych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Marcin Horała mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że obecnie inwestycje z KPO są prefinansowane ze środków krajowych za pomocą jednego z instrumentów Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jak wyjaśniał, po tym, gdy zainwestowane środki osiągną pewien pułap i gdy zebrana zostanie pełna dokumentacja, rząd złoży wniosek o bezpośrednią wypłatę środków unijnych.
"Opozycja blokuje te działania"
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "już w tej chwili słyszymy, że opozycja blokuje działania" związane z wypłatą środków z KPO. - Jednocześnie wiemy, jak mało skuteczni sami byli w ściganiu środków unijnych do Polski. Za to bardzo skuteczni byli w podejmowaniu wszystkich działań, które mogły zaszkodzić Polsce - przypomniał prof. Karol Karski.
- Obecnie nie wiele mogą zrobić, ale wyobraźmy sobie, jak szkodliwa jest Platforma Obywatelska i Donald Tusk, gdy są przy władzy. Na jedno oczekiwanie podwyższają wiek emerytalny, na jedno słowo Unii Europejskiej zamykają stocznię, na następne słowo zaczynają zamykać kopalnie - zaznaczył eurodeputowany PiS.
REKLAMA
Jak wyjaśnił "prawo unijne mówi, że te pieniądze powinny być przekazane Polsce". - Rozporządzenie finansowe unijne mówi, iż praworządność to jest wydawanie pieniędzy bez korupcji, w sposób zgodny z przepisami i dopóki tak jest, pieniądze z KPO powinny trafiać do Polski - przyznał gość audycji.
Posłuchaj
Przed dwoma miesiącami Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, zastrzegając, że jego wdrożenie zależy od wypełnienia tak zwanych kamieni milowych. Był wśród nich postulat likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Polska, poprzez nowelizację ustawy autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, ją zlikwidowała i powołała Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Szefowa Komisji Ursula von der Leyen stwierdziła jednak, że zmieniona ustawa jest wprawdzie "ważnym krokiem", ale nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wezwała też do przywrócenia do orzekania zawieszonych sędziów.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma dostać prawie 24 miliardy euro bezzwrotnych dotacji oraz 11,5 miliarda euro z części pożyczkowej.
REKLAMA
- "Polski rząd wykazał bardzo dużo dobrej woli". Porzucek o relacjach z Brukselą
- "Część opozycji działa na zasadzie: im gorzej, tym lepiej dla nich". Wiceszef MSZ o blokowaniu wypłat KPO
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Karol Karski (europoseł PiS)
REKLAMA
Data emisji: 12.08.2022
Godzina: 14.33
PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Program 1 Polskiego Radia/nt
Polecane
REKLAMA