Polska czeka na środki z KPO. Prof. Liberadzki: władza pogubiła się, jeśli chodzi o relacje z UE
- Polska ma określoną kwotę, prawie 58 mld euro, z której to powinna możliwie szybko skorzystać. Potrzebuje tego polskie społeczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Bogusław Liberadzki, europoseł (Nowa Lewica).
2022-08-12, 16:35
15 lipca weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w SN oczekiwała KE w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca ub. roku. Komisja m.in. od zmian w tym zakresie uzależniała akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
Prof. Bogusław Liberadzki przypominał, że Polska z tytułu Krajowego Planu Odbudowy może otrzymać niemal 58 mld euro. - Włochy wykorzystały już prawie 50 mld euro, Hiszpania otrzymała kolejne 12 mld euro, natomiast w Polsce wciąż jesteśmy w takiej sytuacji, że nie ma informacji o odblokowaniu środków - stwierdził.
Europoseł zaznaczył, że zgodnie z ustaleniami z Komisją Europejską miała m.in. zostać zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. - To jest zmiana fasadowa, nazywa się teraz inaczej, a służy de facto temu samemu, i tu musimy KE dać szansę oceny tego - zaznaczył i dodał, że zbiór kompetencji Izby został w dużej mierze przeniesiony do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, której skład osobowy również budzi kontrowersje.
- Trakt lizboński mówi o tym, że państwo ma zapewnić obywatelom UE dostęp do niezawisłego sądu. Tam precyzuje się, co znaczy niezawisły sąd i niezależny sędzia. Polskie sądy są częścią sądownictwa UE, jeśli przyjęliśmy określone standardy całej UE, to muszą one obowiązywać również w Polsce. Musimy być pewny, że te same normy obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, a podstawowa wykładnia jest taka sama - wyjaśniał przyczyny, dla których reforma sądownictwa w Polsce nie spotkała się ze zrozumieniem organów UE. - Rząd dobrze rozumie, o co chodzi w sporze wokół sądownictwa, ale prowadzi walkę, która nam wszystkim szkodzi. Odnoszę wrażenie, że władza w Polsce pogubiła się, jeśli chodzi o relacje z UE - komentował.
REKLAMA
Posłuchaj
Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała "DGP", że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co wg niej jeszcze nie nastąpiło.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Prof. Bogusław Liberadzki
Data emisji: 12.08.2022
Godzina emisji: 15.09
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA