Bitwa Warszawska 1920. Płk prof. Juliusz Tym o postawie naszego wojska: Polacy chcieli się bić
- Armia, która powstawała w lipcu i sierpniu, to byli przede wszystkim ochotnicy. Stan liczebny wojsk obu stron podczas Bitwy Warszawskiej był porównywalny, jednak w sztuce wojennej liczy się przede wszystkim kwestia przewagi jakościowej - ta była po stronie polskiego żołnierza - mówił w Polskim Radiu 24 płk prof. Juliusz Tym (Akademia Sztuki Wojennej).
2022-08-15, 13:53
Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Decydujące dla wyniku całego starcia walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem - wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki i ostatecznie pokonane.
Ówczesne nastroje wojskowych
Jak przypominał płk prof. Juliusz Tym, wojsko polskie w latach 1918 - 1920 formowało się w kilku dzielnicach pozaborowych, w każdej z nich organizacja sił zbrojnych wyglądała inaczej. - Szeregi wojska zasiliły ponadto oddziały tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, która przybyła wiosną i latem 1919 r. Inaczej wyglądały wojska wielkopolskie, inaczej dywizje legionowe formowane w Kongresówce, inaczej oddziały na terenie zaboru austriackiego, inne było również uzbrojenie. Wiosną 1919 r. zaczęto je ujednolicać w ramach poszczególnych związków taktycznych, ten proces udało się zakończyć dopiero w trakcie Bitwy Warszawskiej - zauważył.
- Armia, która powstawała w lipcu i sierpniu, to byli przede wszystkim ochotnicy. Stan liczebny obu stron podczas Bitwy Warszawskiej był porównywalny, jednak w sztuce wojennej liczy się przede wszystkim kwestia przewagi jakościowej, ta była po stronie polskiego żołnierza, który chciał się bić, pomimo że miał za sobą kilkaset kilometrów odwrotu. Oddziały liniowe nie utraciły morale, chciały walczyć - mówił gość audycji.
Posłuchaj
Płk prof. Juliusz Tym o kondycji wojska polskiego w 1920 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 13:20
Dodaj do playlisty
Czytaj również:
14 sierpnia 1920 roku rozpoczęły się działania zaczepne znad Wkry 5 Armii generała Władysława Sikorskiego. Pod Ossowem, podczas udzielania ostatniej posługi ciężko rannemu żołnierzowi, zginął ksiądz Ignacy Skorupka. Z kolei 15 sierpnia nastąpiło kontruderzenie oddziałów generała Lucjana Żeligowskiego, po którym odbito z rąk sowieckich Radzymin.
Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią, uznawana jest za "18. decydującą bitwę w historii świata".
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: płk prof. Juliusz Tym
Data emisji: 15.08.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 11.47
PR24/ka
REKLAMA