Polityczne skutki sytuacji na Odrze. Dr Herudziński: kluczowe jest, jak szybko rząd upora się z tym problemem
- Skutki polityczne będą zależały od tego, jaki będzie wpływ katastrofy na życie społecznego i gospodarcze, ta kwestia dotyczy nie tylko ekologii, ale m.in. biznesu turystycznego - mówił w Polskim Radiu 24, dr Tomasz Herudziński, socjolog (SGGW).
2022-08-17, 09:55
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział, że po śledztwie w sprawie zatrucia Odry, które obecnie trwa, będzie ona najlepiej przebadaną rzeką w Polsce. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w trakcie dochodzenia trzeba wykluczyć dwie przyczyny zatrucia. Jedna to przyczyna naturalna - zasolenie lub niski poziom wody - a druga to działalność przestępcza. "Działania operacyjne są prowadzone, dopóki nie zostaną zakończone, nie mogę o nich informować" - mówił wiceminister.
Dr Tomasz Herudziński komentował spory polityczne wokół przyczyn zanieczyszczenia. - Nie należy się łudzić, że przeciwnicy rządzących "odwieszą broń", jeśli okazałoby się, że przyczyny katastrofy mają przyczyny niezwiązane z administrowaniem rzeką - ocenił.
- Podstawową kwestią jest to, jak szybko rząd upora się z tym problemem. Jeśli ta sprawa zostanie szybko załatwiona, konsekwencje będą nikłe, a rząd nawet będzie mógł pokazać sprawność działania. Tu jest klucz do zrozumienia tego zjawiska, które jest niestety wpisane w prekampanię wyborczą, z którą mamy do czynienia, i jest sposobem opozycji na próbę pokazania nieudolności rządzących zarówno w zarządzaniu rzeką, ale i państwem - dodał, zaznaczając, że kluczowe jest w tej chwili ustalenie przyczyn pojawienia się w rzece śniętych ryb.
Na wczorajszym posiedzeniu rządu jego członkowie rozmawiali o działaniach, które podjęto do tej pory w związku ze skażeniem wody w Odrze. Dyskutowali też o kolejnym zaostrzeniu kar za przestępstwa środowiskowe. Premier Mateusz Morawiecki polecił ministrom klimatu i środowiska oraz sprawiedliwości odpowiednie prace w tym zakresie.
REKLAMA
Posłuchaj
Pierwsze próbki wody z Odry trafiły do Czech, a kolejne zostaną wysłane do Holandii i Wielkiej Brytanii. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poza Polską przebadanych będzie w sumie 87 próbek. W komunikacie podano, że w ich transporcie pomaga polska policja, wspierająca inspektorów z GIOŚ.
Wyniki niemieckich badań laboratoryjnych wykazały obecność rtęci i wskazały na przekroczone normy dla wód powierzchniowych. Wskaźnik ten nie przekracza norm dopuszczalnych dla wody pitnej.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość audycji: dr Tomasz Herudziński
Data emisji: 17.08.2022
Godzina emisji: 7.50
REKLAMA
PR24
REKLAMA