Historia i Teraźniejszość. Tomasz Rzymkowski: potrzeba przedmiotu jest absolutnie niepodważalna

2022-08-18, 15:05

Historia i Teraźniejszość. Tomasz Rzymkowski: potrzeba przedmiotu jest absolutnie niepodważalna
Tomasz Rzymkowski. Foto: PR24

- Sama potrzeba przedmiotu - historia i teraźniejszość - wydaje się absolutnie niepodważalna. Wielokrotnie na spotkaniach z wyborcami słyszałem, że jest ogromny głód najnowszej historii Polski w czasie zajęć szkolnych dla dzieci oraz młodzieży - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji i nauki dr Tomasz Rzymkowski.

Wiceminister edukacji i nauki wyjaśnił, że "żadnego podręcznika do jakiegokolwiek przedmiotu nauczanego w Polsce nie przygotowuje Ministerstwo Edukacji i Nauki".

- Podręczniki przygotowują przede wszystkim autorzy, którzy mają swoje prawa autorskie  i prawa materialne do treści zawartych na łamach ich książek czy publikacji. One są też przygotowywane przez wydawnictwa, które zgłaszają się do MEiN z propozycją przyjęcia danego podręcznika jako właściwego materiału dydaktycznego do wykorzystania przez nauczyciela - tłumaczył dr Tomasz Rzymkowski.

Nauczyciel wybiera podręcznik dla swoich uczniów

Jak wskazał gość audycji, "to tak naprawdę nauczyciel przedmiotowy decyduje czy dany podręcznik np. do języka polskiego będzie pomocny dla jego uczniów i czy on będzie z niego, z tego konkretnego wydawnictwa, korzystał". - To działa tak samo, analogicznie do innych przedmiotów, takich jak wiedza o społeczeństwie, historia czy historia i teraźniejszość - zaznaczył wiceminister.

- W chwili obecnej mamy dopuszczony jeden podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość. Dwa wydawnictwa się zgłosiły, drugie wydawnictwo jest obecnie procedowane i zobaczymy, jaka będzie decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki, czekamy na recenzję - przyznał dr Tomasz Rzymkowski.

"Najważniejsza realizacja podstawy programowej"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "można też prowadzić zajęcia z historii i teraźniejszości bez podręcznika". - Najważniejsza jest kwestia realizacji podstawy programowej oraz tego, w jaki sposób nauczyciel do niej podchodzi. A to, w jaki sposób nauczyciel to czyni, czy poprzez przygotowane przez siebie materiały, które wspierają proces edukacyjny, czy korzysta z podręczników dopuszczonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, jest już decyzją danego nauczyciela - podkreślił.

- Natomiast odnosząc się do tego konkretnego przedmiotu autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, będę stał tutaj na straży obrony profesora. Sam jestem wiernym czytelnikiem między innymi jego podręczników, z których uczyłem się w liceum, ale nie tylko - mówił wiceszef MEiN.

Posłuchaj

Dr Tomasz Rzymkowski o nowym przedmiocie HiT w polskich szkołach ("Temat dnia / Gość PR24") 22:57
+
Dodaj do playlisty

Wcześniej minister Przemysław Czarnek powiedział, że Ministerstwo Edukacji i Nauki tworzy podstawy programowe, ale nie pisze podręczników. Szef resortu edukacji skomentował w ten sposób do zamieszania wokół podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)

Data emisji: 18.08.2022

Godzina: 14.09

nt

Polecane

Wróć do strony głównej