more_horiz

Publikacja podręcznika Historia i Teraźniejszość. Prof. Wojciech Roszkowski o fali krytyki

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 20:15
W mediach pojawiają się zarzuty dotyczące podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Wskazuje się m.in. na to, że wykład poprowadzony jest jednostronnie, a treść książki przypomina esej. Krytyki podręcznika do przedmiotu "Historia i teraźniejszość" podjął się w Polskim Radiu 24 sam autor - historyk prof. Wojciech Roszkowski. 
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki opublikowano podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Jest on przeznaczony dla liceów i techników autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Rzeczoznawcami podręcznika byli prof. Tadeusz Wolsza, dr Rafał Drabik i mgr Klemens Stróżyński. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk sp. z o.o. w postaci papierowej i odwzorowania cyfrowego.

"Sprawa dotyczy czegoś szerszego" 

- Problem w tym, że gdyby w tym tekście była nachalna propaganda kościoła, to ja bym może się trochę cofnął, natomiast sprawa dotyczy czegoś szerszego. Otóż tekst został zaatakowany w sposób zupełnie bałamutny, że ja tam odwołuję się do ideologii. I natychmiast przyczepiono mi łatkę prawicowej ideologii, otóż co to jest ideologia prawicowa, to zostawmy na boku - mówił gość audycji. 

Prof. Wojciech Roszkowski zwrócił uwagę, że "ten recenzent, który takie rzeczy mówi (wymienione wyżej) powinien nauczyć się czytać ze zrozumieniem". - Myślę, że ten podręcznik jest właśnie po to, aby uczniowie czytali ze zrozumieniem - podkreślił historyk. 

HiT dla szkół średnich 

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. zostanie wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Podręcznik obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

HiT będzie wprowadzany w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie od roku szkolnego 2022/2023, obejmując kolejne roczniki. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I. Jak podało MEiN, kwalifikacje do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość mają nauczyciele, którzy posiadają kwalifikacje do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.

Posłuchaj
23:34 wojciech roszkowski.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski o swoim podręczniku do HiT-u (Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności"

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)

Data emisji: 2.07.2022

Godzina: 19.06

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także