"Wenezuela jest dzisiaj na skraju przepaści". Caritas pomaga potrzebującym
- Ogromny kryzys polityczny, hiperinflacja, niestabilna sytuacja na rynku ropy spowodowała, że dziś Wenezuela jest na skraju przepaści i ubóstwa, najbardziej zaś cierpią zwykłe rodziny. W kraju, który ma złoża ropy naftowe porównywalne do tych w Arabii Saudyjskiej, brakuje żywności. Chcemy na to uwrażliwić Polaków, jako naród jesteśmy otwarci na tę pomoc - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki z Caritas Polska.
2022-09-18, 10:35
Dobiega końca trzecia edycja projektu "Paczka dla Wenezueli" realizowanego przez Caritas Polska wraz z lokalnymi partnerami. Od 2020 r. pomocą żywnościową objęto blisko 4,5 tys. rodzin – Wenezuelczyków, którzy uciekli do Kolumbii przed głodem oraz najuboższych Kolumbijczyków.
Zainicjowany blisko trzy lata temu przez Caritas program pomocowy był odpowiedzią na dramatyczną sytuację osób masowo opuszczających pogrążoną w kryzysie Wenezuelę. Według danych kolumbijskiego rządu, w graniczącej z Wenezuelą Kolumbii przebywa już 2,5 mln Wenezuelczyków, których z ojczyzny wygnały bieda, poczucie niepewności, a często wręcz głód.
Posłuchaj
W ciągu trzech edycji projektu rozdysponowano wśród potrzebujących blisko 19 tys. paczek z żywnością. Zawierały one podstawowe produkty, potrzebne do przygotowania posiłków dla całej rodziny, m.in. mąkę, olej, fasolę, ryż, mleko w proszku, cukier. Rozdano również niemal 3,3 tys. voucherów na zakupy.
Wenezuela jest obecnie obok Sudanu, Jemenu i Syrii jednym z krajów o największym deficycie żywności - tylko jeden na pięciu Wenezuelczyków może sobie pozwolić na zakup wystarczającej ilości jedzenia. Podstawowy koszyk żywnościowy dla pięciu osób kosztuje około 250 USD, podczas gdy płaca minimalna wynosi 2,50 USD miesięcznie.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Maciej Dubicki
Data emisji: 18.09.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 9.33
PR24/ka
REKLAMA